Aktualizacja: 01.08.2021 14:46 Publikacja: 01.08.2021 14:46
Foto: Fot. Tomasz Wieczorek
Foto: Fot. Tomasz Wieczorek
Foto: Fot. Tomasz Wieczorek
Foto: Fot. Tomasz Wieczorek
Foto: Fot. Tomasz Wieczorek
W tym roku minęła 10. rocznica jego śmierci.
- Chcieliśmy pokazać twórczość sakralną Nowosielskiego reprezentowaną przez prace pochodzące z kościołów i klasztorów z Krakowa i okolic – wyjaśnia „Rz” Marta Sztwiertnia, kuratorka wystawy. – Większość z pokazywanych na wystawie dzieł jest na co dzień niedostępna dla widzów, bo znajduje się za klasztorną klauzurą i oglądać je mogą tylko zakonni.
Z Tyńca pochodzą dwa krzyże, a także dwa Mandyliony, czyli wizerunki twarzy Chrystusa odbite na chuście.
Tutejsze Opactwo Benedyktynów jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce – ufundował je najprawdopodobniej Kazimierz Odnowiciel w 1044 roku. Niedługo później na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą powstał zespół romańskich budowli.
Przyklasztorne Muzeum Benedyktynów zlokalizowane jest w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki. W niedużej sali, której gotycki charakter został zachowany – prezentowanych jest 13 dzieł Jerzego Nowosielskiego z różnych okresów twórczości, większość z lat 60. ubiegłego wieku.
W centrum wystawy umieszczony został duży półleżący krzyż ołtarzowy z Klasztoru Oblatek Serca Jezusa w Krakowie. Stamtąd też przyjechało tabernakulum zaprojektowane i wykonane przez artystę łącznie z malowidłami. Zobaczyć też można m.in. „Św. Józefa ze scenami z życia” i „Sobór Matki Bożej greckokatolickiej krakowskiej świątyni p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Widzowie przyjrzeć się mogą także szkicownikowi artysty z lat 50.
„Erudycyjna wiedza Nowosielskiego z zakresu teologii, jak i filozofii pozwalała mu na bardzo świadome tworzenie dzieł osadzonych w tradycji, ale nie będących kopiami dawnych wzorów” – napisała kuratorka we wstępie do wystawy. Prezentowanym ikonom towarzyszą cytaty zaczerpnięte z wypowiedzi artysty m.in.: „Ja w swoje świadome malarstwo wkroczyłem dwojgiem drzwi: jedne to była świadomość malarstwa nowoczesnego, drugie – świadomość ikony, filozofii i teologii ikony”.
Urodzony w Krakowie Jerzy Nowosielski (1923-2011) wyposażony został w bogactwo dziedzictwa kulturowego za sprawą matki - Polki pochodzenia austriackiego wyznania rzymsko-katolickiego i ojca – łemka związanego z cerkwią greko-katolicką. Większość życia artysta spędził w Krakowie, ale i zawsze czuł się blisko związany z Podlasiem i jego tradycją – jako prawosławny z wyboru. Na początku lat 40. przebywał kilka miesięcy w prawosławnej Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem, gdzie malował ikony. Dzieła Nowosielskiego znajdują się w świątyniach prawosławnych, grekokatolickich, a także rzymsko-katolickich. Jednak jego sztuka nie tylko wzbudzała zachwyty, ale i kontrowersje. Realizacje bywały odrzucane przez wiernych jako niezrozumiałe, zbyt nowoczesne - tak zdarzyło się w przypadku Klejników czy Orzeszkowa koło Hajnówki.
Wystawa w Tyńcu potrwa do marca przyszłego roku.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Sieć franczyzowa VeloBanku dynamicznie rośnie. Obecnie dysponuje 100. punktami partnerskimi, a do końca 2025 roku uruchomionych zostanie kolejnych 60. To dziś szybko rozwijająca się sieć bankowa, dająca szereg korzyści dla partnerów. Lokalizacja w centrach dużych miast, wsparcie marketingowe, dostęp do szkoleń oraz technologiczne nowości w samych placówkach – to tylko niektóre benefity przyciągające nowych franczyzobiorców.
rozmowa | Wiele lat doświadczeń, globalne standardy, sprawdzone działające procedury – dla wielu potencjalnych kandydatów franczyza McDonald’s wydaje się być gotowym i prostym przepisem na sukces. Jak twierdzi Marek Mikusek, Franchising Director marki, „rozwój biznesu wymaga ciągłego, konsekwentnego zaangażowania ze strony franczyzobiorców, a sukces tkwi w odpowiedzialnym wyborze kandydatów i długofalowych partnerskich relacjach”. Jak zatem zacząć swój biznes pod złotymi łukami?
Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
W Teatrze Capitol, odbyły się dwa pokazy premierowe hitowej komedii w reżyserii Wojciecha Adamczyka - „Boeing Boeing”. Druga uroczysta premiera połączona była z jubileuszem 30-lecia pracy artystycznej Mikołaja Krawczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas