Znamy już finalistów Samsung Art Master

Trudno wyobrazić sobie bardziej prestiżowe miejsce na pierwszą wystawę niż CSW. A taką właśnie możliwość młodym artystom daje Samsung Art Master. Konkursowe prace prezentowane są tu od dziś

Publikacja: 20.11.2010 08:00

Autorzy jednej z najlepszych prac „1+1-1” to duet zwany P-A-R-K

Autorzy jednej z najlepszych prac „1+1-1” to duet zwany P-A-R-K

Foto: Fotorzepa

Na wystawie można oglądać dziesięć najlepszych prac z siódmej edycji Samsung Art Master – konkursu kierowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Trzy z nich zostały równorzędnie odznaczone główną nagrodą. To „1+1-1” Karoliny Brzuzan i Piotra Adamskiego, „FW - JG” Justyny Górowskiej i „Tarcie” Mateusza Sadowskiego.

– Uznaliśmy, że pierwszą może dostać tylko ta praca, którą jury wybierze jednogłośnie. Takiej nie było, gdyż wszystkie trzy zasługiwały na nagrodę – mówi Stach Szabłowski z CSW, zasiadający w jury kurator wystawy.

Kolejne trzy prace („February” Martyny Heller, „Kwiaty polskie“ Katarzyny Pacury i „Biała armia” Marii Ewy Toboły) to wyróżnienia. Reszta („Made in China” Gniewko Falana, „Dawka Letalna” Jakuba Jasiukiewicza, „Blog” Ady Karczmarczyk oraz „Matrioszka TV” Aneta Ptak) to z kolei wyróżnienia nieformalne, czyli docenione przez jury poza konkursem.

Aż siedem wystawianych prac to wideo. Czy to symptomatyczne dla młodej sztuki?

– Z pewnością wskazuje na zainteresowania artystów, ale bardziej pokazuje, w czym najskuteczniej się realizują – podkreśla Szabłowski, dodając, że wśród ok. 400 zgłoszonych do SAM prac przeważały tradycyjne sztuki, w tym malarstwo.

Jedyne, co nie zastanawia, to wciąż niesłabnące zainteresowanie organizowanym od 2003 roku konkursem. To bowiem jedna z nielicznych inicjatyw, dająca młodym artystom możliwość realizacji własnych projektów (wygrani dostają na to od 2 do 8 tys. zł) i zaistnienia w świecie sztuki. Bo – jak podkreśla Anna Sawa z Samsung Electronics Polska, organizatora konkursu – ważna jest nie tyle nagroda pieniężna, co możliwość zaprezentowania się w najważniejszym ośrodku sztuki w Polsce. – To szansa na wypłynięcie – podkreśla Sawa.

[i] Anna Brzezińska-Czerska[/i]

Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku