Niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO: historyczne centrum Krakowa (Stare Miasto wraz z Kazimierzem) w 1978 roku, historyczne centrum Warszawy w 1980, Stare Miasto w Zamościu w 1992, staromiejski zespół w Toruniu w 1997 roku. Ale i inne zachwycają urodą. Nie tylko te najpopularniejsze w głównych metropoliach, jak starówki Gdańska, Poznania, czy Wrocławia, lecz również mniejsze, w Sandomierzu, Płocku, Krośnie, Bieczu, Reszlu...
Album zaprojektowany przez wybitnego grafika Macieja Buszewicza i zawierający kilkaset barwnych fotografii Waldemara i Zbigniewa Panowów zaprasza do udziału w fascynującej podróży, prowadzącej przez historyczne regiony: Małopolskę i Ziemię Sandomierską, Ziemię Przemyską, Mazowsze i Ziemię Łęczycką, Podlasie, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze i Ziemię Chełmińska, Warmię. Wielką wyprawę rozpoczynamy w Krakowie. Odwiedzamy m.in. wawelską katedrą, w której koronowało się 20 polskich królów, rynek z Sukiennicami i kościołem Mariackim, Collegium Maius - historyczną siedzibą Akademii Krakowskiej.
Można jednak wytyczyć też dowolną własną trasę. Prof. Franciszek Ziejka historyk literatury, członek Polskiej Akademii Umiejętności we wstępie proponuje, by zwiedzanie zacząć od Gniezna, stolicy Piastów, pamiętającej Mieszka I. Gnieźnieńska starówka prowadzi prosto do górującej nad nią katedry, gdzie odbył się zjazd gnieźnieński w 1000 roku, koronowali się Bolesław Chrobry i Bolesław Śmiały i znajduje się grób św. Wojciecha.