Rytm plakatu i koreańska dynamika

Ponad 30 plakatów Byoung-il Suna, grafika z Seulu. prezentuje Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Aktualizacja: 21.05.2021 18:01 Publikacja: 21.05.2021 17:56

Foto: Materiały Prasowe

Byoung-il Sun, profesor projektowania informacji wizualnej na Uniwersytecie Namseoul, łączy w swych pracach uniwersalny nowoczesny język sztuki z inspiracją rodzimą tradycją, szczególnie alfabetem pisma Hangeul, opracowanego w XV wieku i dziś powszechnie używanym w Korei.

- Hangeul to system pisma, które powstało w oparciu o ułożenie ust podczas wymawiania głosek. Można powiedzieć, że jest to najbardziej kreatywny projekt w historii Korei. Hangeul został stworzony przez Króla Sejonga w 1443 roku, a jego dzieło „Hunminjeongeum”, w którym są zapisane zasady tworzenia Hangeul i sposób używania liter, jest Narodowym Skarbem Korei. Pragniemy szerzyć piękno alfabetu Hangeul w Polsce, która słynie z długiej tradycji sztuki plakatu i znakomitych twórców, docenianych na całym świecie. Mamy nadzieję, że poprzez naszą wystawę uda nam się zachęcić coraz więcej osób do zgłębienia kultury i języka koreańskiego. – mówi Eun-young Kang, dyrektorka Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie