Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.02.2015 20:39 Publikacja: 28.02.2015 14:00
Anna Jermolaewa, Dobre czasy, złe czasy, 2007, fotografie, wydruki fotograficzne, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Bez tytułu (Gułag), 2012, instalacja, widok wystawy, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: ROL
Anna Jermolaewa, Autoportret z dyktatorem, 2007, wydruk fotograficzny, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Wołga itd., 2008, wydruki fotograficzne, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Metody oporu społecznego na przykładach rosyjskich, 2012, wideo, dźwięk, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń, fot. Iwan Krupczik
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Aleksandra Wysokinska / 20 Jahre danach, 2009, kadr wideo, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Próbując przetrwać, 2000, wideo, dzięki uprzejmości Museum of Contemporary Art Kiasma, Helsinki
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Numer dwa (według Solomona Ascha), 2015, rzeźba z neonów, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Anna Jermolaewa, Bez tytułu (Kozy), 2015, instalacja, dzięki uprzejmości artystki i Kerstin Engholm Gallery, Wiedeń
Foto: materiały prasowe
Jej sztuka ma wymiar bardzo osobisty. Jako współzałożycielka Unii Demokratycznej – pierwszej partii opozycyjnej w Rosji, była nękana przez KGB, dlatego zdecydowała się uciec z kraju. Znalazła schronienie na Zachodzie, ale nigdy nie przestała interesować się Rosją. W swych pracach bardzo często dokonuje politycznych rozliczeń z jej historyczną przeszłością, jak i teraźniejszością.
W instalację „Gułag" przypomina historię swojej rodziny, która w latach 30 była deportowana w okolice Permu. Jermolaewa podróżowała jej śladami w środku zimy razem z byłym nadzorcą obozowym i byłym więźniem. Zobaczyła, że w pejzażu tych okolic nadal jest pełno drutów kolczastych i obozów pracy. „Maria Alochina z Pussy Riot przebywała wówczas w więzieniu w tym regionie. Byłam tam – nie pozwolono mi na odwiedziny..." – opowiada.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Ludzie Donalda Trumpa rozmawiali z Białym Domem i przedstawicielami Ukrainy na temat zakończenia wojny - podaje telewizja NBC News. Z doniesień wynika, że dotychczas zespół amerykańskiego prezydenta-elekta nie przedstawił w tej kwestii żadnego konkretnego planu.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, przedstawił stanowisko Kremla w sprawie planów dotyczących doprowadzenia do zawieszenia broni na Ukrainie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas