Daniela Wybrańczyk: Szybki rozwód, śmiały plan

Pozasądowe rozwiązywanie małżeństwa. Kto zyska, a kto straci na tym rozwiązaniu?

Publikacja: 24.07.2024 04:31

Daniela Wybrańczyk: Szybki rozwód, śmiały plan

Foto: Adobe Stock

Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Propozycja nie zawiera jeszcze konkretów, a już jest krytykowana.

Krytykują głównie adwokaci (zob. np. Agata Koschel-Sturzbecher: Rozwody notarialne i paprotki nie zbawią sądów; Michał Bieniak: Rozwody. Kapitulacja ministra sprawiedliwości, „Rzeczpospolita”), entuzjastycznie wypowiadają się sędziowie (Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan, „Rzeczpospolita”), a notariusze, odwołując się do merytorycznych argumentów, wskazują na zalety rozwiązania (Będą rozwody przed notariuszami? Szef Krajowej Rady Notarialnej o zaletach tej i innych zmian, „Rzeczpospolita”). Kierownicy urzędów stanu cywilnego ze spokojem czekają na ewentualne propozycje.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Uderz w stół, myśliwi się odezwą
Rzecz o prawie
Patrycja Pobideł, Mariusz Ulman: Sądownictwo czeka na lepsze projekty
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zróbmy sobie zamach stanu
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Szkodliwe przyzwolenie na odseparowanie
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie skreślać „jej”