Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Świadczenie dla represjonowanych przez ZSRR ma charakter odszkodowawczy z wszystkimi konsekwencjami tego cywilnoprawnego charakteru. Także w dziedziczeniu.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Foto: stock.adobe.com

Wielkanoc rokrocznie skłania do refleksji związanych z odradzaniem się, ale też przemijaniem. Prawników zajmujących się prawem sukcesyjnym pobudzają także do refleksji prawnospadkowych. W tym roku tym bardziej, że za sprawą ustawy o fundacji rodzinnej (z 26 stycznia 2023 r. DzU z 2023 r., poz. 326) oraz ustawy o zmianie kodeksu cywilnego (z 28 lipca 2023 r. DzU z 2023 r., poz. 1615) do obiegu weszła spora reforma niektórych instytucji księgi czwartej kodeksu cywilnego.

Pojawiła się fundacja rodzinna (kojarząca się nieodparcie z dawną ordynacją), a wraz z nią przesądzona została m.in.: dopuszczalność zrzeczenia się nie kompletnego dziedziczenia po określonej osobie (co jest od dawna znane i stosunkowo często praktykowane, vide art. 1048 k.c.), ale samego prawa do zachowku (co było do tej pory szczególnie kontrowersyjne). Dodano też: nowe przesłanki niegodności dziedziczenia, zmieniono uregulowania terminu dla rodzicielskiego przyjęcia bądź odrzucenia spadku oraz odchudzono krąg spadkobierców ustawowych.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Uderz w stół, myśliwi się odezwą
Rzecz o prawie
Patrycja Pobideł, Mariusz Ulman: Sądownictwo czeka na lepsze projekty
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zróbmy sobie zamach stanu
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Szkodliwe przyzwolenie na odseparowanie
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie skreślać „jej”