Aktualizacja: 23.02.2025 05:07 Publikacja: 15.11.2022 11:52
Foto: Adobe Stock
Kilka miesięcy temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiadało szumnie, że nowelizacja ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej istotnie poprawi sytuację rodzin zastępczych, zachęci do ich zakładania dla dzieci, które nie mogą być wychowywane przez swoich rodziców, oraz umożliwi dalszy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej kosztem instytucjonalnej. Wielu rodziców zastępczych wiązało duże nadzieje z zapowiadanymi zmianami, zwłaszcza że konieczność ulepszeń w niedoskonałym systemie była oczywista.
O myśliwych w Polsce to tylko dobrze albo wcale. Kto krytykuje, ten ignorant i hejter.
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości powinny być głębsze. Trzeba zniwelować aktualny podział na dwa obozy i uniemożliwić powtórkę zawirowań.
Może warto zastanowić się, czy działanie zorganizowanej grupy urzędników w celu skompromitowania państwa nie powinno zostać spenalizowane.
Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.
Bez tego zaimka projektowane przepisy, które mają poprawić ochronę osób dyskryminowanych, tracą swój pierwotny sens i skręcają w mocno niepożądaną stronę.
Rozwód to zawsze trudny i emocjonalnie obciążający proces. Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o rozwodzie jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji, w której się znajdujemy.
Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła prawo do ochrony życia rodzinnego przez niepodjęcie adekwatnych i skutecznych działań, w celu wyegzekwowania kontaktów matki z jej dzieckiem, mimo że ustanowił je sąd.
Błędna kwalifikacja nieruchomości jako zabudowanej może skutkować tym, że nie zostanie ona zaoferowana gminie w ramach pierwokupu, a w rezultacie – nieważnością umowy sprzedaży.
Prawo umożliwia szybkie i sprawne zabezpieczenie roszczeń poprzez wydanie postanowienia tymczasowego, regulującego przed procesem prawa i obowiązki stron sporu ws. nieuczciwej konkurencji.
Strony procesu nie zawsze muszą czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku przez sąd. Mogą bowiem doprowadzić do jego szybszego zakończenia w polubowny sposób – poprzez zawarcie ugody przed sądem lub podpisanie ugody pozasądowej.
Osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, mogą sformalizować swój proces tranzycji metrykalnej przed polskim sądem. Korekty płci w dokumentach nie mogą jednak dokonać samodzielnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas