Aktualizacja: 22.11.2024 03:10 Publikacja: 15.11.2022 11:51
Foto: Adobe Stock
Niemal od początku sprawowania w Polsce władzy przez Prawo i Sprawiedliwość adwokatura – rozumiana zarówno jako samorząd zawodu zaufania publicznego, jak i aktywność osób wchodzących w jego skład, staje w obronie demokracji, której fundamenty chwieją się za sprawą podejmowanych przez ustawodawcę aktywności. Od końca 2015 r. Naczelna Rada Adwokacka podjęła w związku z tym liczne uchwały, zajęła stanowiska i wyraziła sprzeciwy.
Podobnie czyniły poszczególne okręgowy rady adwokackie, komisje i zespoły, zaś indywidualni adwokaci nieraz gromko wypowiadali się przeciwko zawłaszczaniu przez PiS m.in. najważniejszych organów władzy sądowniczej, prokuratury czy innych instytucji istotnych z perspektywy funkcjonowania kraju, opowiadali się po stronie praw i wolności obywatelskich czy w obronie wolnych mediów. Nie dziwota, wszak adwokatura powołana jest nie tylko do udzielania pomocy prawnej, ale i współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. Niezależnie zatem od tego, że wbrew środowiskowej potrzebie wielkości głos adwokatury od lat nie odbija się gromkim echem od opinii społecznej, przynajmniej społeczność adwokacka mogła spać spokojnie w przekonaniu, że jej przedstawiciele na najwyższych szczeblach tam, gdzie to konieczne i wtedy, gdy potrzeba chwili tego wymaga, pozostają nieugięci wobec zakusów, jakie władza przejawia względem podwalin demokracji. Za sprawą bowiem tak postrzeganej aktywności samorządu adwokaci czuli także, że pomimo trudów ich codziennego życia środowisko jako gremium nie jest obojętne na polityczne przeciąganie liny i sprawdzanie, na ile można nagiąć standardy unijnej praworządności, równocześnie nie występując ze wspólnoty, zawłaszczać SN, twierdząc, że to nic takiego, albo występować przeciwko życiu i zdrowiu kobiety pod sztandarem ochrony płodu.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Grupa ok. 40 adwokatów zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o uchylenie uchwały o wyborze dziekana ORA w Krakowie. Ich zdaniem przy liczeniu głosów i ogłaszaniu wyników doszło do szeregu błędów, które mogą powodować bezprawność tej decyzji.
W sądzie jako obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych bywam często. Nigdy jednak nie zdarzyło mi się nic tak osobliwego jak to, o czym chcę opowiedzieć.
Warto pokazać radcę prawnego nie tylko jako profesjonalistę, ale też jako „zwykłego człowieka”, który pomaga innym ludziom, działa np. w jakiejś organizacji, w fundacji, jest wolontariuszem - mówi Michał Korwek, kandydat na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, dziekan OIRP w Olsztynie.
Resort sprawiedliwości chce podnieść stawki za sprawy z urzędu i z wyboru. Adwokaci i radcowie prawni wskazują jednak, że konieczna jest szersza reforma systemu.
Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiły się aż cztery projekty rozporządzeń regulujących wysokości opłat za czynności adwokatów i radców prawnych, zarówno z urzędu, jak i z wyboru. W wielu kategoriach zostaną one podwojone.
Obowiązkiem państwa jest zapewnienie aresztowanemu kontaktu z obrońcą. Złożoność czy wyjątkowość sprawy nie może mieć wpływu na umożliwianie widzeń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas