Szwajcaria nie chce Polaków

Szwajcaria boi się pracowników z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Hurtem ogranicza więc dostęp do swojego rynku dla wszystkich obywateli UE.

Publikacja: 25.04.2013 03:01

Szwajcaria nie chce Polaków

Foto: Bloomberg

Rada Związkowa Szwajcarii, czyli tamtejszy rząd, podjęła wczoraj decyzję o ograniczeniu dostępu dla pracowników z 25 krajów UE (z Bułgarią i z Rumunią ma osobne porozumienie).

Mimo że Szwajcaria jest częścią jednolitego rynku i powinna stosować wszystkie rządzące nim unijne przepisy, to ma czasowe prawo do chronienia swojego rynku pracy.

Do 31 maja 2014 r. może wprowadzać ograniczenia, pod warunkiem że udowodni przekroczenie limitów bezpieczeństwa dla określonych kategorii zawodowych. Takie restrykcje zastosowała już rok temu, ich ważność upływa za tydzień.

Wczoraj władze kraju zdecydowały o ich przedłużeniu oraz rozszerzeniu. W dotychczasowej formie obowiązywały one tylko pracowników z ośmiu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii i Słowenii. Porozumienie z Unią Europejską nie pozwala na taką dyskryminację: pracowników z 25 państw UE trzeba traktować tak samo.

Szwajcaria zdecydowała więc wczoraj o rozszerzeniu restrykcji również na pozostałe państwa. Dotyczą one pracowników, którzy przybywają do tego kraju na dłużej i występują o prawo pobytu do pięciu lat.

Zastosowane przez nią kwoty są jednak nieproporcjonalne. Dla ośmiu państw naszego regionu wyznaczono limit 2180 pracowników, podczas gdy dla 17 państw UE aż 53 700.

Szwajcaria zdaje sobie sprawę, że takie ograniczenia nie rozwiązują problemu konkurencji ze strony tańszej siły roboczej, bo już za nieco ponad rok ich stosowanie będzie niemożliwe. Jak zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości w opublikowanym wczoraj oświadczeniu, władze będą kontrolowały w szczególności nadużywanie formuły samozatrudnienia.

To typowy sposób stosowany przez imigrantów zarobkowych z innych krajów, w tym z Polski, do unikania spełniania wymogów o płacy minimalnej.

—Anna Słojewska z Brukseli

Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Zawód z misją, nie tylko z cyferkami. Kim naprawdę jest biegły rewident?
Rynek pracy
Zatrudnienie spada od sześciu kwartałów
Rynek pracy
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rynek pracy
Kosztowny spadek zaangażowania pracowników. Przyczyna: frustracja menedżerów