Kariera dla humanisty

To nie kierunek studiów determinuje sukces zawodowy, ale postawa, inicjatywa, zdolności logicznego myślenia, analizy i syntezy, ciekawość intelektualna, dociekliwość - mówi Magdalena Bogdanowicz, kierownik ds. zaangażowania i rozwoju w firmie Danone.

Publikacja: 14.09.2013 16:45

Kariera dla humanisty

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Czy w firmach tj. Danone jest zapotrzebowanie na absolwentów studiów humanistycznych?

Chętnie przyjmuję osoby z wykształceniem humanistycznym. Pracuje u nas wielu absolwentów  socjologii, psychologii i doskonale radzą sobie w marketingu czy w dziale HR.

Jakie ścieżki kariery można polecić studentom i absolwentom kierunków typu: politologia, socjologia, kulturoznawstwo?

Studenci wymienionych kierunków świetnie odnajdują się w działach takich jak HR, dział zakupów czy sprzedaży, marketing, komunikacja wewnętrzna, public relations. Wszędzie tam, gdzie ważna jest umiejętność wywierania wpływu i negocjacji, empatia oraz zdolności interpersonalne. Tacy studenci trafiają do nas zarówno odpowiadając na ogłoszenia o pracę, jak i poprzez programy rozwoju talentów, które są specjalnie dla nich dedykowanymi aktywnościami firmy.

Jakie są największe wady i zalety humanistów?

Najważniejsze to nie generalizować. Niesprawiedliwy jest stereotyp humanisty jako człowieka pozbawionego zdolności analitycznych, reagujący paniką na liczby i Excela.

Widzimy pewną pozytywną korelację miedzy wyborem humanistycznych kierunków studiów a inteligencją emocjonalną. Umiejętność widzenia więcej niż liczny i rezultaty - rozumienie kontekstu ludzkiego jest dziś bardzo ważne, bo wyniki zależą w części też od umiejętności angażowania ludzi. Wielu humanistów buduje skutecznie relacje interpersonalne i pozyskuje sojuszników do swoich pomysłów, projektów i współpracy.

Jakimi umiejętnościami powinien odznaczać się absolwent, aby mógł liczyć na pracę w Danone? Czego absolwenci powinni się nauczyć na studiach?

To nie kierunek studiów determinuje sukces zawodowy, ale postawa, inicjatywa, zdolności logicznego myślenia, analizy i syntezy, ciekawość intelektualna, dociekliwość. Bardzo ważna jest dziś inteligencja emocjonalna, która determinuje sukces we współpracy z ludźmi i rozwój przyszłych przywódców. Cenimy bardzo umiejętność brania spraw w swoje ręce - dlatego aktywne działanie w organizacjach studenckich, realizacja samodzielnych projektów wymagających zaangażowania innych, złożonej logistyki, planowania i przewidywania to elementy, które warto doskonalić już na studiach. Specyficznych standardów, procedur, wiedzy funkcjonalnej można nauczyć się już na stanowisku pracy, na szkoleniach czy podczas stażu.

Rynek pracy
Zatrudnienie spada od sześciu kwartałów
Rynek pracy
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Rynek pracy
Kosztowny spadek zaangażowania pracowników. Przyczyna: frustracja menedżerów
Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm