Zetki gotowe zakasać rękawy i pracować fizycznie

Studia a potem biurko w korpo? Niekoniecznie, bo ponad połowa młodych ludzi z pokolenia Z dostrzega atuty pracy fizycznej.

Publikacja: 26.10.2024 08:29

Ponad połowa młodych ludzi z pokolenia Z dostrzega atuty pracy fizycznej

Ponad połowa młodych ludzi z pokolenia Z dostrzega atuty pracy fizycznej

Foto: Adobe Stock

Dobre wynagrodzenia, możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz stabilna praca, na którą jest popyt – to trzy główne powody, które decydują o atrakcyjności pracy fizycznej w oczach młodych ludzi z pokolenia Z (urodzonych w latach 1995-2012).

Wprawdzie pracodawcy nie mogą liczyć na to, że Zetki masowo ruszą do fabryk, warsztatów, magazynów czy na budowy, ale wrześniowe badanie przeprowadzone na zlecenie agencji Job Impulse, dowodzi, że praca fizyczna zyskuje na atrakcyjności. Okazało się, że dla 53 proc. ankietowanych z pokolenia Z może być ona atrakcyjnym wyborem zawodowej drogi, przy czym co dziesiąty z uczestników badania jest o tym zdecydowanie przekonany.

Czytaj więcej

Pokolenie Z znalazło sposób na to, by nie musieć konkurować ze starszymi na rynku pracy. Co robią młodzi?

Po maturze do pracy

Rosnące zainteresowanie pracą fizyczną, które widać zresztą także w innych krajach, idzie w parze z mniejszym zainteresowaniem studiami. Pokazał to raport BIG InfoMonitor dotyczący świadomości ekonomicznej maturzystów 2024. Jak z niego wynika, dla młodych Polaków priorytetem jest dziś praca; na studia wybierało się w tym roku 56 proc. absolwentów szkół średnich (z czego 20 proc. planowało studia zaoczne, które można łączyć z pracą). Pozostali planowali podjęcie pracy albo podróże. To duży kontrast z badaniem z 2018 r., w którym aż 95 proc. maturzystów zapowiadało pójście na studia.

Jak podkreśla Łukasz Koszczoł, prezes Job Impulse, przy wzroście sektora logistyki, budownictwa czy produkcji, praca fizyczna wciąż pozostaje kluczowym elementem rozwoju gospodarki. Może też stanowić realną opcję zawodową dla młodych ludzi, pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki związane z wynagrodzeniem, organizacją pracy oraz możliwością rozwoju zawodowego.

Czytaj więcej

Na rynek pracy ruszyła jesienna fala młodych kandydatów

Eksperci rynku pracy podkreślają duże możliwości rozwoju m.in. w energetyce odnawialnej. Jak ocenia Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy. z Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie, na wagę złota są dziś n.p. elektrycy. - Kompetencje elektryka są niezbędne, by uruchamiać nowe inwestycje takie jak: hale produkcyjne, parki maszynowe czy inwestycje offshore. Jednocześnie mamy gigantyczną wręcz lukę w kształceniu elektryków – wylicza Sudolska.

Młodzi chcą nowych technologii i elastyczności

Zdaniem Łukasza Koszczoła, pracodawcy powinni skupić się na „modernizacji” wizerunku pracy fizycznej – pokazać, że to już nie tylko siła mięśni, ale także umiejętność korzystania z nowoczesnych narzędzi oraz technologii. Oznacza to jednak konieczność modernizacji przedsiębiorstw bazujących na pracownikach fizycznych, by zapewnić im nie tylko zdobywanie praktycznych umiejętności, ale także specjalistycznej wiedzy, która może prowadzić do awansów i nowych ról w strukturach firmy.

Modernizacja, w tym wykorzystanie robotów i automatów pozwoli też zmniejszać znaczenie czynników, które zniechęcają 33 proc. badanych Zetek do pracy fizycznej. Najczęściej (ponad połowę tej grupy) zniechęca fizycznie wymagający charakter pracy, która po prostu jest męcząca.

Czytaj więcej

Czas przełamać negatywny stereotyp pokolenia Z

Niewiele mniejsza grupa wskazuje też zbyt niskie płace a także niski prestiż społeczny zajęć, które wykonuje się w trudnych warunkach, także tych pogodowych. Jak zwracają uwagę eksperci Job Impulse, jest to problem szczególnie dla kobiet, bo to wśród nich wymagająca natura pracy fizycznej oraz jej niski status społeczny częściej wywołują negatywne oceny.

Jak zwiększyć atrakcyjność pracy fizycznej w oczach młodych ludzi, którzy mają zastąpić odchodzących na emerytury starsze pokolenia, w tym liczną grupę pracowników fizycznych? Zdaniem 53 proc. uczestników badania Job Impulse, kluczowa jest tu poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa (BHP). Prawie połowa Zetek podkreśla też potrzebę elastyczności czasu pracy – co może wiązać się z potrzebą bardziej elastycznych grafików zmian w fabrykach czy magazynach. Na trzecim miejscu są atrakcyjne pakiety świadczeń dodatkowych, czyli benefitów (46 proc.) a ponad jedna trzecia młodych ludzi oczekuje inwestycji w nowoczesne technologie, prowadzące do automatyzacji procesów a także w programy rozwoju zawodowego i szkoleń.

Rekord wakatów dla pracowników fizycznych

Również inne badania pokazują, że młodzi ludzie chcą pracować w nowoczesnym i przyjaznym środowisku i z dostępem do nowoczesnych rozwiązań a nie w zapyziałych zakładach przy przestarzałych maszynach. Modernizacja i automatyzacja firm to także szansa na wyższe zarobki a więc i poprawę statusu pracy fizycznej.

Zetki, które dostrzegają jej atrakcyjność, najczęściej podkreślają dobre wynagrodzenie (50 proc.) i możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy (48 proc.), które zapewnia duży wybór ofert pracy fizycznej. Widać to w statystykach portali rekrutacyjnych, gdzie jest ona jedną z niewielu rosnących w tym roku kategorii.

Czytaj więcej

Generacja Z bacznie obserwuje przełożonych

Na przykład na portalu Pracuj.pl, oferty dotyczące pracy fizycznej stanowiły w pierwszym półroczu b.r. już 16 proc. wszystkich dostępnych tam ogłoszeń, podczas gdy w I połowie zeszłego roku ich udział wynosił 10 proc. W rezultacie pracownicy fizyczni są drugą najczęściej poszukiwaną grupą kandydatów na Pracuj.pl. (po po specjalistach od sprzedaży).

Również wrześniowy Barometr Ofert Pracy (BOP), monitorujący ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych (opracowuje go Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych) dowodzi, że wzrost liczby wakatów napędzają obecnie pracodawcy z sektora usług oraz ci oferujący pracę fizyczną.

- We wrześniu liczba ogłoszonych ofert pracy związanych z pracą fizyczną osiągnęła nowe historyczne maksimum- podkreślają autorzy BOP. Zwracają natomiast uwagę na malejącą w tym roku liczbę ogłoszeń o pracy w zawodach wymagających wykształcenia wyższego (specjaliści) oraz spadek widoczny w ofertach pracy dla absolwentów techników oraz pracowników biurowych.

- Wzrost liczby wakatów obserwujemy z kolei dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń oraz pracowników wykonujących prace proste- dodają autorzy BOP.

Rynek pracy
Nowy rekord cudzoziemców w rejestrach ZUS. Zmieniają się też przepisy
Rynek pracy
Specjalista ze Wschodu, ale po studiach w Polsce
Rynek pracy
Kogo szukają pracodawcy? Rośnie liczba wolnych miejsc pracy
Rynek pracy
Coraz więcej niepracujących przypada na pracujących. W tych regionach jest najgorzej
Rynek pracy
Coraz więcej pracujących cudzoziemców. Najwięcej jest ich na Mazowszu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10