Zamiast węgla pieniądze na własną firmę. W Bytomiu ruszy nowy program

“Biznes na zicher – 100 tysięcy na start” – to najnowszy projekt bytomskiego urzędu pracy, na którego realizację udało się pozyskać 5 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednak grupa beneficjnentów będzie bardzo mała.

Publikacja: 11.09.2024 16:59

Zamiast węgla pieniądze na własną firmę. W Bytomiu ruszy nowy program

Foto: Bloomberg

Jak wyjaśnia urząd miasta Bytom, w pierwszej kolejności będą mogły z niego skorzystać osoby, które straciły pracę lub są przewidziane do zwolnienia w branży górniczej i okołogórniczej.

Tylko 44 osoby

W ramach projektu uczestniczki i uczestnicy będą mogli nie tylko skorzystać z bezzwrotnej dotacji w wysokości 100 tys. zł na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, ale też ze wsparcia szkoleniowego oraz doradczego oferowanego na etapie poprzedzającym założenie firmy - podaje miasto.

– W projekcie mogą wziąć udział 44 osoby – 26 kobiet i 18 mężczyzn pracujących lub mieszkających w Bytomiu, które zostały dotknięte procesem transformacji i których status na rynku pracy pozwala na skorzystanie z tej formy wsparcia – mówi Jacek Kudzior, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu.

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do projektu - jak zapewnia miasto - mogą liczyć na indywidualną ścieżkę przedsiębiorczości, na którą złożą się m.in. działania weryfikacyjne i przygotowawcze do założenia działalności gospodarczej. Obejmą one np. ocenę umiejętności, predyspozycji zawodowych oraz motywacji kandydata do projektu.

– Oferujemy także wsparcie związane z doradztwem zawodowym i szkolenia związane z podjęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej – wymienia Jacek Kudzior.

Do kogo będzie skierowany program „Biznes na zicher – 100 tysięcy na start”?

Grupa docelowa to osoby zagrożone zwolnieniem, przewidziane do zwolnienia lub zwolnione (w okresie po 28 maja 2021 r., czyli po dacie podpisania umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji woj. śląskiego) z przyczyn niedotyczących pracownika.

- Pierwszeństwo udziału będą miały osoby, których obecne lub ostatnie zatrudnienie było w branży górniczej lub okołogórniczej. Bytomski urząd pracy planuje też nawiązać współpracę z zakładami górniczymi i firmami kooperującymi z górnictwem – precyzuje urząd miasta.

Planowane rozpoczęcie realizacji projektu i pierwsze nabory wniosków rozpoczną się w IV kwartale 2024 r.

Projekt „Biznes na zicher – 100 tysięcy na start” jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Jak wyjaśnia urząd miasta Bytom, w pierwszej kolejności będą mogły z niego skorzystać osoby, które straciły pracę lub są przewidziane do zwolnienia w branży górniczej i okołogórniczej.

Tylko 44 osoby

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
1,3 mln osób pracuje tylko na zleceniu. Kto tak zatrudnia najczęściej?
Rynek pracy
Generacja Z bacznie obserwuje przełożonych
Rynek pracy
Benefity szyte na miarę
Rynek pracy
Niemcy otwierają się na pracowników z Kenii. Imigranci wsparciem na rynku pracy
Rynek pracy
Więcej firm chce zatrudniać niż zwalniać