Aktualizacja: 07.07.2021 21:00 Publikacja: 07.07.2021 21:00
Foto: Bloomberg
Pod koniec maja w USA było nieco ponad 9,2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. W historii tych danych, sięgającej grudnia 2000 r., tylu wakatów jeszcze w USA nie było. W kwietniu, jak wstępnie szacował Departament Pracy, wakatów było 9,3 mln. Ale w środę, przy okazji publikacji majowych danych, ten wynik został zrewidowany w dół.
Rekordowa liczba nieobsadzonych miejsc pracy świadczy o tym, że amerykańskie przedsiębiorstwa nie nadążają ze zwiększaniem zatrudnienia w odpowiedzi na eksplozję popytu, do której doszło po zniesieniu większości antyepidemicznych restrykcji. W maju zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w USA o 583 tys. osób, a w czerwcu – jak wynika z opublikowanych w piątek danych – o 850 tys. To sugeruje, że także w minionym miesiącu liczba wakatów pozostała bardzo wysoka. „Zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, ale jednocześnie liczba chętnych do pracy nie rośnie szybko. To prawdopodobnie jest konsekwencja zwiększonych w czasie kryzysu świadczeń dla bezrobotnych, problemów z opieką nad dziećmi oraz obaw przed Covid-19" – tłumaczy Ian Shepherdson, główny ekonomista w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics. „Drugą stroną tego medalu jest to, że osoby pracujące znalazły się w bardzo silnej pozycji, aby wykorzystać niedobór rąk do pracy do poprawy swoich warunków zatrudnienia" – dodaje.
Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a dynamika ta wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. W niektórych wypadkach na specjalistę trzeba czekać ponad miesiąc.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat nie oznacza rezygnacji z udziału w programie, a tylko zaprzestanie finasowania wpłat do PPK. Taka deklaracja nie spowoduje też zwrotu zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas