Aktualizacja: 05.11.2024 17:22 Publikacja: 06.05.2024 04:30
Kandydaci otwarci na elastyczne formy zatrudnienia
Foto: Adobe Stock
Prawie połowa (48 proc.) firm, które korzystają już z elastycznych form zatrudnienia, zamierza w tym roku przeprowadzić więcej takich rekrutacji niż w 2023 r. Co więcej, jedna piąta ankietowanych przedsiębiorstw planuje w 2024 r. zwiększyć zatrudnienie, korzystając właśnie z pracy tymczasowej, outsourcingu usług, projektów interimowych czy B2B – wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland przygotowanego we współpracy z kancelarią Dentons.
Raport, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, jest wynikiem badania przeprowadzonego w lutym i marcu br. wśród prawie 200 firm korzystających z nowoczesnych form zatrudnienia, w tym z pracy projektowej. Jak zauważa Bartosz Dąbkowski, dyrektor wykonawczy External Workforce Solutions w Hays, gospodarcze skutki pandemii i napięcia geopolityczne doprowadziły do sytuacji, która jest niekorzystna dla wielu firm. Stąd też w poszukiwaniu sposobów na bardziej elastyczne zarządzanie w niepewnych czasach coraz częściej już na stałe włączają w swoje strategie HR nowoczesne formy zatrudnienia.
4 listopada w Wielkiej Brytanii ruszyła druga edycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. Bierze w niej udział 17 firm, a w nich ponad 1000 pracowników. Projekt wspierają brytyjscy naukowcy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Spadek bezpieczeństwa finansowego, którego w ciągu ostatniego roku doświadczyło 38 proc. firm sektora MŚP, uderzył zarówno w ich kontrahentów, jak i pracowników.
Rosnąca popularność AI sprawi, że wkrótce część z 3,7 mln pracowników najbardziej narażonych na jej wpływ będzie musiała zdobyć nowe kompetencje albo zmienić zawód.
Wbrew potocznej opinii osoby 50+ dość rzadko korzystają ze zwolnień lekarskich. Większość nich nie była w zeszłym roku na L4.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Chociaż niewielu polskich pracowników obawia się konkurencji sztucznej inteligencji i częściej traktują ją jako wsparcie niż zagrożenie, to AI może gruntownie zmienić pracę prawie 3,7 mln osób – zastępując część z nich.
W trzecim kwartale ruch klientów wzrósł tylko w sklepach osiedlowych i nieznacznie w hipermarketach. Za to spadł nawet w najsilniejszym sektorze czyli w dyskontach. Polacy nadal ostrożnie podchodzą do zakupów, również żywności.
Prezes Europejskiego Banku Obudowy i Rozwoju, Odile Renaud-Basso przyjeżdża do Polski. Będzie to jej czwarta wizyta w naszym kraju. Chce rozmawiać m.in. o roli Polski w odbudowie Ukrainy.
Bank Ochrony Środowiska, jako jeden z pierwszych, podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Kredyty dla MŚP na zielone inwestycje z unijną gwarancją mają być dostępne już od I kwartału 2025 r.
Rząd przygotowuje projekt ustawy, rozwiązującej problem niekorzystnie obliczonych świadczeń dla emerytów oraz rencistów rodzinnych, którzy przeszli na emeryturę/rentę w czerwcu, w latach 2009-2019.
4 listopada w Wielkiej Brytanii ruszyła druga edycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. Bierze w niej udział 17 firm, a w nich ponad 1000 pracowników. Projekt wspierają brytyjscy naukowcy.
Jest wtorek, 6 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje najważniejsze informacje z rynków finansowych i gospodarki.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Mocne strony Kamali Harris to przede wszystkim przewidywalność i spokój społeczny. Transakcyjny Donald Trump niesie nadzieję dla rynku, ale może również stać się czarnym aniołem chaosu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas