19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:40 Publikacja: 24.01.2024 17:49
W Rosji brakuje pracowników. Kreml szuka ich w Afryce
Foto: PAP/EPA
W latach 2022–2023 niedobory rąk do pracy w Rosji gwałtownie wzrosły: ujawniały się nawet w warunkach, w których podaż pracy (liczba osób już pracujących) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wynika tak z badania Nikołaja Aczapkina, naukowca z Instytutu Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. Artykuł został opublikowany w biuletynie instytutu – pisze gazeta „Izwiestia”.
– Około 91 proc. rosyjskich firm zgłasza braki kadrowe (w 2023 r. – red.) – powiedział Aleksander Weterkow, dyrektor operacyjny serwisu Podrabotka. Zapotrzebowanie jest szczególnie duże na personel podstawowy, w tym sprzedawców, operatorów i kierowców. Brakuje też pracowników fizycznych, takich jak tokarze, spawacze.
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w grudniu o wiele mocniej, niż prognozowano. Spadają więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Zdecydowana większość firm będzie w 2025 roku szukać pracowników i częściej niż w ostatnich miesiącach może to prowadzić do wzrostu zatrudnienia. Choć nie wszystkim będzie łatwiej o pracę.
Rolnictwo, edukacja, transport – to branże z mniejszą liczbą pracujących. Wzrosła ona w budownictwie, turystyce i handlu. W budownictwie kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni, ale to wyjątek w gospodarce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Zdaniem większości Polaków były wiceminister sprawiedliwości w czasach rządów PiS, Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM.
Za dwa lata rozpocznie się budowa szybkiej kolei, która połączy dwa największe miasta w Wietnamie - stolicę Hanoi na północy kraju i Ho Chi Minh na południu.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Wspólnota monastyczna z Góry Athos w północno-wschodniej Grecji wprowadza ograniczenia dotyczące liczby pielgrzymów odwiedzających to miejsce. W ostatnim czasie liczba turystów gwałtownie wzrosła, a mnisi chcieliby móc prowadzić życie w odosobnieniu.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Były szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obecnie wiceprezydent tego kraju, w wywiadzie dla irańskich mediów stwierdził, że Izrael umieścił kiedyś ładunki wybuchowe w wirówkach, do wzbogacania uranu, które kupił Teheran.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas