Sierpniowy poziom 6,4 proc., który pojawił się wcześniej w czerwcu był najniższy od czasu ogłaszania takich danych przez europejski urząd statystyczny od kwietnia 1998, dla krajów, które postanowiły korzystać z jednolitej waluty.
Bezrobocie wyraźnie malało od połowy 2021 r. dzięki znacznemu ożywieniu gospodarki po wyjściu Europy z okresu pandemii. Mimo zastoju gospodarczego w strefie euro od końca 2022, spowodowanego przez wojnę w Ukrainie i rosnącą inflację liczba Europejczyków szukających oficjalnie pracy malała i od ostatniej wiosny ustabilizowała się na poziomie nie notowanym od 25 lat — pisze dziennik „La Tribune”.
Czytaj więcej
W październiku przybyło w gospodarce amerykańskiej (licząc poza rolnictwem) 150 tys. etatów. Śred...
Największy poziom bezrobocia był w Hiszpanii: 12 proc. (o 0,1 pkt więcej niż w sierpniu) i w Grecji: 10 proc. (spadek o 0,6 pkt.). We Włoszech było to 7,4 proc., we Francji 7,3 proc. (bez m zmiany), w Portugalii 6,5 proc. (plus 0,3 pkt), w Niemczech 3 proc., bez zmiany od 4 miesięcy, ale w październiku wzrosło pierwszy raz od 5 miesięcy. W krajach Unii najmniejsze bezrobocie było w Czechach (2,7 proc.) oraz na Malcie i w Polsce (po 2,8 proc.).
Kraje europejskie odczuły brak koniunktury w Niemczech, najważniejszym kraju regionu. W III kwartale niemiecki PKB zmalał o 0,1 proc., a w I półroczu był w zastoju. Ucierpiało zwłaszcza 20 krajów jednolitej waluty, których PKB zmalał w III kwartale o 0,1 proc — uznał wstępnie Eurostat.