Aktualizacja: 25.11.2024 02:00 Publikacja: 03.11.2023 14:15
Foto: Bloomberg
Słabszy od prognoz okazał się również najnowszy odczyt stopy bezrobocia. Wyniosła ona w październiku 3,9 proc., podczas gdy spodziewano się, że pozostanie ona na wrześniowym poziomie 3,8 proc. Wzrost średniej płacy godzinowej wyhamował natomiast z 4,3 proc. do 4,1 proc. rok do roku, a oczekiwano, że zejdzie on do 4 proc.
Ze wstępnych danych wynika, że najwięcej etatów przybyło w zeszłym miesiącu w: ochronie zdrowia (58 tys.), w administracji rządowej (51 tys.) i w budownictwie (23 tys.). W przemyśle ich liczba spadła o 35 tys., a w branży transportowo-magazynowej o 12 tys. Analitycy wskazują, że wpływ na słabsze dane za październik miała fala strajków w przemyśle motoryzacyjnym.
Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a dynamika ta wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. W niektórych wypadkach na specjalistę trzeba czekać ponad miesiąc.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Pomimo dwucyfrowego wzrostu skali zwolnień grupowych nie widać zwiększonego napływu bezrobotnych do urzędów pracy. Statystyki wspiera demografia i... szara strefa.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w sierpniu 5 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Tym samym potwierdził wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku września.
Czarne scenariusze dla rynku pracy są mocno przesadzone, wręcz nieprawdziwe. Zapotrzebowanie na pracowników jest znacznie wyższe niż planowane redukcje zatrudnienia. A będzie jeszcze rosnąć.
W Stanach Zjednoczonych przybyło w styczniu aż 353 tys. etatów, licząc poza rolnictwem. Średnio prognozowano, że ich liczba wzrośnie o 185 tys. Dane za grudzień zrewidowano natomiast w górę z 216 tys. do 333 tys.
Na polskim rynku pracy widać nagły zwrot, bo szybko zaczęło ubywać ofert. Przypadek? A może w grze zaczyna właśnie mieszać sztuczna inteligencja?
Od 1 stycznia 2024 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT rozszerzające stosowanie amortyzacji z zastosowaniem stawki indywidualnej.
W sierpniu przybyło w USA 187 tys. miejsc pracy (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio spodziewano się wzrostu o 170 tys. Dane za lipiec zrewidowano jednak w dół ze 187 tys. do 157 tys., a stopa bezrobocia wzrosła z 3,5 do 3,8 proc.
Na rynku pracy widać oznaki stabilizacji. Stopa bezrobocia pozostaje rekordowo niska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas