Rezygnują z etatów. Jest ich coraz więcej w Polsce

W Polsce działa obecnie ponad 300 tysięcy freelancerów, czyli niezależnych profesjonalistów świadczących zdalnie usługi dla biznesu. To 12 proc. więcej niż pod koniec 2021 r.

Publikacja: 03.10.2022 16:44

Rezygnują z etatów. Jest ich coraz więcej w Polsce

Foto: Adobe Stock

Choć większość wolnych strzelców traktuje zlecenia jako dodatkowe źródło dochodów, to prawie 11 proc. wolnych strzelców w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z pracy na etacie na rzecz freelancingu. Dominują wśród nich młodzi ludzie z pokolenia Y, w wieku 26-35 lat.

– Osoby z pokolenia Y jak też przedstawiciele jeszcze młodszego pokolenia Z bardzo cenią elastyczność pracy. Dlatego też wiele młodych ludzi wchodzi na rynek freelancingu nie mając wcześniejszego doświadczenia z pracy na etacie – twierdzi Przemysław Głośny, prezes Useme, platformy internetowej Useme, która specjalizuje się w obsłudze wolnych strzelców i ich klientów. Według jej raportu „Freelancing w Polsce”, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, dominują wśród nich osoby z pokolenia Y, czyli tzw. milenialsi.

Czytaj więcej

Minęła Wielka Rezygnacja, ale jest ciche odchodzenie pracowników

Na całym świecie młodzi ludzie z pokolenia Y i Z przeważają wśród tzw. giggerów, czyli osób, które preferują elastyczny model współpracy (na zlecenie, czy na kontrakcie) wykonywanej często dla kilku firm równocześnie, w zależności od potrzeb i wymagań.

- Bycie giggerem daje bardzo dużo swobody, o którą specjaliści i menedżerowie walczą. Większą samodzielność i różnorodność pracy, elastyczny styl życia a często także więcej pieniędzy – podkreśla Karolina Korzeniewska, która w firmie rekrutacyjnej Antal jest menedżerem w ReX Project, czyli platformie crowdstaffingowej zrzeszającej niezależnych rekruterów.

Jak jednak wynika z danych Useme, większość polskich freelancerów to osoby pracujące na etacie, które traktują dodatkowe zlecenia jako sposób na zwiększenie swoich dochodów. Galopująca inflacja może w kolejnych miesiącach powiększyć tę grupę. Według sondaży Polacy coraz częściej szukają dodatkowej pracy a firmy, wraz z rosnącymi obawami o kryzys, będą chętniej sięgały z usług wolnych strzelców zamiast zatrudniać specjalistę na etacie.

więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej" i na rp.pl

Rynek pracy
Jak polski biznes chce sobie radzić z deficytem talentów?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Rynek pracy
Rozwój kompetencji? Pracownicy pokazali żółtą kartkę pracodawcom
Rynek pracy
Rozwój technologiczny wymusi na nas zmianę umiejętności
Rynek pracy
Specjaliści szturmują oferty pracy. Najpopularniejsze kategorie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej