Aktualizacja: 24.02.2025 22:16 Publikacja: 29.03.2022 17:03
Foto: Bloomberg
- Pilnie potrzebna jest pakiet deregulacji dla firm, by ułatwić działanie biznesu, który musi sobie teraz radzić ze skutkami pandemii i wojny na Ukrainie- podkreślał Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP podczas wtorkowej prezentacji Barometru Polskiego Rynku agencji zatrudnienia Personnel Service. Jak zaznaczał ekonomista, wojna na Ukrainie dodatkowo zwiększyła niepewność, która ogranicza gotowość do inwestycji.
Rosyjska agresja na Ukrainę podbiła również tempo wzrostu inflacji (która w najbliższym odczycie może być dwucyfrowa) i zwiększyła koszty prowadzenia działalności biznesowej- czyli dokładnie te czynniki, które - jak wynika z badania Personnel Service- były głównym źródłem obaw polskich firm tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Badanie przeprowadzono w I połowie lutego br., gdy inflacji i wzrostu kosztów (w tym kosztów płac) obawiało się w sumie aż 35 proc. przedsiębiorstw. Drugim najczęściej wskazywanym źródłem obaw były zmiany podatkowo -prawne związane z Polskim Ładem.
W minionym roku skurczył się w Polsce odsetek firm, które akceptują zdalną pracę białych kołnierzyków. Nadal są jednak w większości, a nakaz powrotu do biur grozi wzrostem rotacji i spadkiem zaangażowania.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
56 proc. polskich firm co najmniej raz w miesiącu korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Głównie po to, by uzupełnić brakujące kompetencje, ale też ograniczyć koszty pracy.
Pomimo wyzwań związanych z demografią to nie rekrutacja, ale rozwój kompetencji staje się największym wyzwaniem dla pracodawców, którzy coraz częściej sięgają po wsparcie nowych technologii.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Wojna z Ukrainą i nieustanna walka z zewnętrznymi wrogami są paliwem napędowym reżimu na Kremlu. Gdy tego paliwa zabraknie, zbudowany przez Putina system może się posypać.
Coraz więcej firm chce, żeby pracownicy wrócili do pracy wyłącznie w biurze albo przynajmniej w systemie hybrydowym. Jednak przymusowy powrót do biur może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą.
- Mamy wspólny cel pokoju - mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydent Francji Emmanuel Macron. Z kolei prezydent USA powiedział, że "zawrzemy pokój", bo wojna na Ukrainie "to jeden wielki problem, którego się pozbędziemy".
Przewoźnicy mają już listę własnych postulatów co należy uprościć, aby ulżyć firmom w funkcjonowaniu i odwrócić niebezpieczeństwo licznych bankructw w branży transportu drogowego.
Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów będą obowiązywać w marcu, kwietniu i maju 2025. Ile dokładnie będzie można dorobić do emerytury?
Chciałem powiedzieć, że jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił po posiedzeniu tego ciała prezydent Andrzej Duda. Mówił, też, że zwrócił się do rządu o wycofaniu się z projektu nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów, który znosi obowiązek zapraszania prezydenta na posiedzenia dotyczące bezpieczeństwa.
Partia, która zmierzała do grobu, zdobyła aż 8,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Zaklina się, że z „faszystami” z AfD nigdy nie będzie współpracować, ale jak oni jest przeciwna specjalnym wydatkom wojskowym dla Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas