W polskiej branży przewozowej już co piąty kierowca jest obcokrajowcem, najczęściej Ukraińcem. W przemyśle motoryzacyjnym prawie 60 proc. firm posiłkuje się pracownikami z Ukrainy, a coraz częściej pracodawcy sięgają także po imigrantów zarobkowych z innych państw. Podobnie jest w budownictwie i logistyce.
Rosnące od kilku lat zapotrzebowania na pracowników z zagranicy, które w ubiegłym roku gwałtownie zwiększyło się wskutek silnego odbicia w gospodarce, dobrze widać w najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Według nich w zeszłym roku wystawiono rekordową liczbę – łącznie prawie 3 mln – różnych zezwoleń na pracę, na czele z uproszczonymi oświadczeniami pozwalającymi zatrudnić pracowników ze Wschodu, w tym głównie z Ukrainy i Białorusi.

Niezaspokojony popyt
W ubiegłym roku urzędy pracy zarejestrowały niemal 2 mln oświadczeń, które umożliwiają migrantom ze Wschodu krótkoterminową pracę w Polsce (do pół roku w ciągu 12 miesięcy). To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze bardziej, bo o 36 proc. (do prawie 402 tys.), zwiększyła się liczba zezwoleń na pracę sezonową, które pozwalają zatrudnić cudzoziemców na dziewięć miesięcy w sezonowych branżach, w tym w rolnictwie i turystyce. O jedną czwartą, do ponad 504 tys., wzrosła z kolei liczba wydanych obcokrajowcom zezwoleń na dłuższą pracę w naszym kraju (od roku do trzech lat).
O rekordowym zapotrzebowaniu na pracowników z zagranicy, widocznym szczególnie w drugiej połowie 2021 r. (w pierwszym półroczu ograniczył je wiosenny lockdown), mówią agencje zatrudnienia, które specjalizują się w ich rekrutacji. – Druga połowa 2021 r. była okresem eksplozji zapotrzebowania na pracowników transgranicznych, przede wszystkim z Ukrainy. Polscy przedsiębiorcy w tym okresie gorączkowo rozglądali się za pracownikami, zaś branża rekrutacyjna biła kolejne rekordy – twierdzi Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group. Ubiegły rok był dla niej rekordowy – agencja zrekrutowała ponad 29 tys. pracowników z 17 krajów, o prawie 40 proc. więcej niż rok wcześniej.