Reklama
Rozwiń

Niemcy szukają pracowników za granicą. Mają 400 tys. miejsc pracy

Nowa koalicja rządowa Niemiec chce każdego roku przyciągać 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Ma to rozwiązać nie tylko kwestię demograficzną, ale także niedobór siły roboczej w kluczowych sektorach, które mogą zagrozić ożywieniu gospodarczemu po zakończeniu pandemii koronawirusa – informuje Reuters.

Publikacja: 21.01.2022 10:42

Niemcy szukają pracowników za granicą. Mają 400 tys. miejsc pracy

Foto: Bloomberg

„Niedobór wykwalifikowanych pracowników stał się już tak poważny, że dramatycznie spowalnia on naszą gospodarkę” – powiedział magazynowi biznesowemu „WirtschaftsWoche” Christian Duerr, przewodniczący frakcji parlamentarnej współrządzącej partii Wolnych Demokratów (FDP).

„Możemy opanować problem starzejącej się siły roboczej tylko dzięki nowoczesnej polityce imigracyjnej… Musimy jak najszybciej osiągnąć poziom 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy” – dodał Duerr.

Socjaldemokraci kanclerza Olafa Scholza, liberalna FDP i Zieloni uzgodnili w swojej umowie koalicyjnej środki, takie jak system punktowy dla specjalistów z krajów spoza Unii Europejskiej i podniesienie krajowej płacy minimalnej do 12 euro za godzinę pracy by uczynić Niemcy bardziej atrakcyjne dla zagranicznych specjalistów.

Według Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego siła robocza w tym kraju zmniejszy się w tym roku o ponad 300 tys. osób, ponieważ na emeryturę przechodzi znacznie więcej osób, niż wkracza na rynek pracy po raz pierwszy – informuje Reuters.

Oczekuje się, że przepaść ta powiększy się do ponad 650 tys. w 2029 r., pozostawiając skumulowany niedobór osób w wieku produkcyjnym w 2030 r. wynoszący około 5 mln. Liczba zatrudnionych Niemców wzrosła w ubiegłym roku do prawie 45 milionów pomimo pandemii koronawirusa.

Po dziesięcioleciach niskiego wskaźnika urodzeń i nierównomiernej migracji, kurcząca się siła robocza stanowi także demograficzną bombę zegarową dla niemieckiego publicznego systemu emerytalnego, w którym mniej pracowników jest obarczonych zadaniem finansowania emerytur rosnącej masy emerytów, którzy cieszą się coraz dłuższym życiem.

Rynek pracy
Są nowe dane o bezrobociu w Polsce. Pierwsza taka sytuacja od 2021 r.
Rynek pracy
Dobre maniery ułatwiają pracę i mogą pomóc w karierze
Rynek pracy
Kim jest statystyczny menedżer dużej spółki giełdowej?
Rynek pracy
Nowy rekord cudzoziemców w rejestrach ZUS. Zmieniają się też przepisy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Rynek pracy
Specjalista ze Wschodu, ale po studiach w Polsce
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku