19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 29.08.2018 21:00 Publikacja: 29.08.2018 21:00
Foto: Adobe Stock
W II kwartale, jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, pracy szukało 264 tys. osób już pracujących. To o 30 tys. więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku i o 11 tys. więcej niż w I kwartale, gdy takich pracowników też przybyło. Rozglądający się za inną pracą to wciąż tylko margines ogółu pracujących. Wcześniej jednak przez całe lata takich pracowników ubywało. Na tym tle ostatnie dwa kwartały się wyróżniają. A jeśli wyznaczają zmianę trendu i odtąd skłonność Polaków do zmiany pracy będzie rosła, nasilić może się też presja na wzrost płac.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w grudniu o wiele mocniej, niż prognozowano. Spadają więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Zdecydowana większość firm będzie w 2025 roku szukać pracowników i częściej niż w ostatnich miesiącach może to prowadzić do wzrostu zatrudnienia. Choć nie wszystkim będzie łatwiej o pracę.
Rolnictwo, edukacja, transport – to branże z mniejszą liczbą pracujących. Wzrosła ona w budownictwie, turystyce i handlu. W budownictwie kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni, ale to wyjątek w gospodarce.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od maja 2021 r. mieliśmy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w ujęciu rok do roku.
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Zaczyna brakować nowoczesnej powierzchni biurowej, co skłoni inwestorów do rozpoczynania kolejnych budów. Starsze biurowce będą modernizowane.
Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Inwestorom chyba nie spodobały się decyzje właścicieli tych spółek. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.
Pracodawca, który był zwolniony z uruchomienia PPK z uwagi na prowadzenie PPE, stracił to zwolnienie, jeżeli na 1 stycznia 2025 r. w PPE uczestniczyło mniej niż 25 proc. osób zatrudnionych.
Choć hossa na GPW w drugiej połowie roku wyraźnie spuściła z tonu, nie brakuje posiadaczy akcji, którzy mogą się cieszyć nawet trzycyfrowymi zyskami.
Amerykańska giełda zostanie zamknięta 9 stycznia, aby uczcić pamięć Jimmy'ego Cartera, poinformowały NYSE i Nasdaq. Pogrzeb byłego prezydenta USA odbędzie się właśnie 9 stycznia 2025 roku w Waszyngtonie.
Kompensowanie zysków i strat w funduszach inwestycyjnych niesie za sobą istotne zmiany, które mogą być dla inwestorów dużym zaskoczeniem lub wręcz rozczarowaniem przy składaniu rocznego zeznania PIT-38 do końca kwietnia 2025 r.
Biura maklerskie patrzą na nadchodzący rok z ostrożnym optymizmem. Mają nadzieję, że polski rynek pierwotny wreszcie podąży za Zachodem, gdzie ożywienie nabrało tempa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas