Na ponad 7,4 tys. można szacować liczbę mieszkań sprzedanych w III kwartale br. przez deweloperów z rynku kapitałowego (lub związanych z nim w przeszłości). To o ponad 80 proc. więcej niż rok wcześniej – tak dynamiczny skok nie powinien dziwić, bo III kwartał 2022 r. był fatalny – z powodu odcięcia nabywców od kredytów hipotecznych.
Rynek odżywa zdecydowanie, w relacji do II kwartału br. sprzedaż wzrosła o 21 proc. W skali dziewięciu miesięcy deweloperzy znaleźli nabywców na 18,7 tys. lokali, o 33 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i o blisko 19 proc. mniej niż w bardzo dobrym dla branży 2021 r. W tym roku cała sprzedaż kierowana była do nabywców indywidualnych.
Czytaj więcej
Aby mieszkań było więcej i by były bardziej dostępne, państwo i samorządy powinny się skoncentrować na zniesieniu ograniczeń administracyjnych i biurokratycznych.
W komentarzach do wyników menedżerowie spółek zaznaczają, że rynek odbija napędzany „Bezpiecznym kredytem”, złagodzeniem rekomendacji S i perspektywą obniżek stóp. Część spółek zapowiedziała już, że IV kwartał może okazać się jeszcze lepszy, stąd praca nad uzupełnianiem oferty.
Jak najbliższą przyszłość prognozują eksperci – także w kontekście wstępnych wyników wyborów? Większość ma obecna opozycja, a poszczególne partie mają różne propozycje dla mieszkaniówki: od kredytu na 0 proc. po nacisk na rozwój najmu i budowanie przez państwo lokali na wynajem.