Komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski zapowiada ustępstwa wobec rolników

W związku z protestami rolników europejskich Komisja Europejska dokona zmian we wspólnej polityce rolnej — zapowiedział komisarz Janusz Wojciechowski w wywiadzie dla francuskiej grupy prasowej Ebra, właściciela 9 tytułów prasy regionalnej, m.in. „L'Indépendant”, „L'Est Républicain”, „Le Progres”.

Publikacja: 24.02.2024 14:33

Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski

Foto: EP, Alexis Haulot

Propozycja, jaką złoży w poniedziałek na posiedzeniu rady ministrów rolnictwa przewiduje likwidację obowiązkowych czterech warunków narzuconych rolnikom, zwłaszcza rotacyjnego ugorowania, aby mogli korzystać z dopłat bezpośrednich i innej pomocy.

Komisarz Wojciechowski powiedział, że „doskonale rozumie krytykę” unijnych przepisów przez rolników. — Problemy rolnictwa powstały w następstwie inicjatyw podejmowanych poza wspólną polityką rolną dotyczących pestycydów i przemysłowych emisji pochodzących z rolnictwa. Ja byłem przeciwny tym dwóm inicjatywom w ramach Zielonego Ładu — cytuje dziennik „L'Indépendant”.

Komisarz przedłoży w poniedziałek ministrom rolnictwa krajów UE obradującym w Brukseli zmianę stanowiska wobec „pewnych przepisów warunkujących, które ograniczają produkcję rolną i tworzą w ten sposób zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej”. Te cztery warunki to zamiana gruntów ornych w trwałe łąki, zakaz uprawiania gołej gleby w okresach wrażliwych, płodozmian i ugorowanie. „Po roku stosowania nowej wspólnej polityki rolnej proponuję, aby te cztery elementy wynikały z dobrowolnych działań rolników, aby nie były już narzucane jako obowiązujące. Zaproponuję w poniedziałek, abyśmy zmienili ustawodawstwo w tej sprawie. Ale możemy działać już od razu: Zaproponuję więc, aby od tego roku rolnicy nie byli karani za nieprzestrzeganie warunków wspólnej polityki rolnej, zwłaszcza tych czterech wymienionych przeze mnie” — powiedział komisarz.

Janusz Wojciechowski opowiedział się ponadto za unijną dyrektywą dotyczącą cen, podobną do obowiązującej we Francji od 2021 r. ustawy Egalim, która gwarantuje rolnikom uczciwe ceny. — Byłoby konieczne włączenie w takiej ustawie zasady, że jest zabronione płacenie rolnikom cen poniżej ich kosztów produkcji — stwierdził.

Na dzień przed inauguracją dorocznego salonu rolnego w Paryżu francuski resort rolnictwa poinformował o przeznaczeniu 5 mln euro na pomoc pszczelarzom, którzy dołączyli do demonstracji rolników. Pszczelarze skarżyli się na nadmiar zapasów miodu, zagraniczną konkurencję, na straty w produkcji z powodu zmian klimatu i stosowania pestycydów, także na plagę azjatyckich szerszeni, które mogą pożreć cały rój pszczół z ula w ciągu kilku godzin.

Francja jest jednym z ważniejszych krajów pod względem produkcji miodu, bazę stanowi niemal 1,4 mln uli, przy których pracuje ponad 71 tys. pszczelarzy.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji