Inflacja cen żywności zostanie z nami. Kłopoty ma cały świat

Narzekamy na ceny na bazarach i sklepach. Kupujemy mnie żywności, a i tak wydajemy coraz więcej. Niestety szybko lepiej nie będzie.

Publikacja: 23.07.2023 15:26

Inflacja cen żywności zostanie z nami. Kłopoty ma cały świat

Foto: Chris Ratcliffe

Fala upałów od Europy przez Stany Zjednoczone, Chiny i Indie. Trudno jest zebrać plony. Wojna w Ukrainie i blokada Rosji, która nie pozwala na wywiezienie ukraińskich plonów przez Morze Czarne. A jakby tego było mało pojawił się jeszcze El Niño, czyli ciepły prąd, który dodatkowo zaburzy pogodę i przysporzy kłopotów rolnikom.

To wszystko powoduje, że sytuacja na rynkach artykułów rolnych jest niepewna, tak jeśli chodzi o podaż, jak i o ceny co do których można jedynie powiedzieć, że są o tyle przewidywalne, że z pewnością pójdą w górę.

— Nadal borykamy się ze zjawiskiem inflacji, która wprawdzie spada, ale nie ma co liczyć na to, że razem z nią będą spadać ceny. Nie. One będą rosły tyle, że coraz wolniej — mówi Tim Benton ekspert rynków rolnych w londyńskim Cahtham House.

Niekorzystne dla upraw upały nie są jedynym zjawiskiem zagrażającym plonom. Bo są jeszcze okresy suszy, a jeśli już pada, to opady często zmieniają się w ulewy, a te powodują powodzie. Dzisiaj w Europie jest niezwykle gorąco, więc krowy dają znacznie mniej mleka, niż zazwyczaj, a pomidory „gotują się” na polach. Wiadomo już, że zbiory zbóż będą mniejsze od oczekiwanych. Ale nie tylko zbóż, bo ucierpiały również uprawy warzyw i owoców, zwłaszcza na południu kontynentu. Na Sycylii liczą straty. Organizacja rolników Coldiretti wyliczyła, że wyniosą one przynajmniej 6 mld euro.

Według danych rolniczego lobby Copa Cogeca, w Europie susze spowodowały, że produkcja zbóż we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii będzie o 60 proc. niższa niż w ubiegłym roku, przyczyniając się do prawdopodobnie najgorszych zbiorów zbóż w UE od 15 lat.

W Azji zagrożone są zbiory ryżu, zwłaszcza w Chinach. Jego ceny są najwyższe od 2. lat i będą rosły, bo zwiększa się popyt ze strony importerów, którzy chcą zapełnić magazyny. Indie zakazały eksportu ryżu poza luksusowym basmati, żeby w ten sposób zmniejszyć presję inflacyjną. W Delhi ryż podrożał o 15 proc, w reszcie kraju o 9 proc. Zdaniem analityków z Nomura Holdings zakaz niektórych gatunków ryżu może pozostać przez dłuższy czas.

Teoretycznie jednak na świecie zbóż nie powinno zabraknąć, bo zbiory w Brazylii są doskonałe, a Rosjanie oczekują wręcz rekordowych. Znakiem zapytania jest, jaką politykę w tym względzie będą uprawiać Rosjanie po tym, jak zablokowali wywóz ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

W Stanach Zjednoczonych poziom opadów poprawił się po gorących i suchych warunkach na początku tego roku i oczekuje się, że pogoda ponownie zmieni się na Środkowym Zachodzie w rozpoczynającym się właśnie tygodniu i dalej na początku sierpnia — uważa Arlan Suderman, główny ekonomista w Departamencie Rolnictwa USA. Przewiduje on, że produkcja pszenicy durum spadnie w tym roku o 16 proc, a innych odmian jarych o 1 proc.

Pojawiają się także problemy transportowe. Poziomy wody w Missisipi i Ohio spadają drugi rok z rzędu, zwiększając perspektywę problemów żeglugowych na kluczowych trasach towarowych.

— Byłabym zaskoczona, gdyby światowe ceny żywności nie zaczęły ponownie rosnąć po ponad roku spadków. Dzisiaj doświadczamy wielu zagrożeń dla rynków rolnych – nie ukrywa Caitlin Welsh, ekspert ds. Żywności w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji