Żaden kraj Unii Europejskiej nie może proponować wyłączeń od zakazu stosowania na uprawach rolnych środków owadobójczych uznawanych za neuroaktywne pestycydy spokrewnione chemicznie z nikotyną, bo stanowią zagrożenie dla pszczół — orzekł trybunał europejski TSUE w Luksemburgu.
Zakaz obowiązuje od 2018 r., ale Francja po katastrofalnym 2020 r. dla rolników uprawiających buraki cukrowe przyznała im na 2 lata wyłączenie z tego zakazu. Rząd przygotowywał się do zatwierdzenia w parlamencie — na krótko przed kampanią siewną — trzeciego, ostatniego roku tego wyłączenia. Przypomnienie mu przez sąd z Luksemburga o tym, co obowiązuje wszystkie kraje Unii zmusiło Paryż do zmiany postępowania.
Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau poinformował, że przyjął do wiadomości decyzję TSUE. Na poniedziałek 23 stycznia zwołał spotkanie z rolnikami buraczanymi i z producentami cukru (firma Tereos), aby omówić tę sprawę — powiedział Reuterowi Christian Spielgeleer z francuskiej organizacji producentów cukru SNFS. — Procedura uzyskania w trzecim roku wyłączenia została wstrzymana, bo rząd nie może ryzykować natychmiastowej przegranej sądowej — dodał.
Czytaj więcej
Ceny produktów rolnych na rynkach światowych spadają nieprzerwanie od dziewięciu miesięcy. Jak dotąd z dużym opóźnieniem i w niewielkim stopniu przekłada się to na ceny w sklepach. 2023 r. może jednak przynieść lekki oddech.
Francja jest największym w Unii producentem płodów rolnych, rywalizuje z Niemcami o prymat w produkcji cukru. Zakaz stosowania pestycydów w krajach Unii obowiązuje od jesieni 2018 po werdykcie TSUE, do którego wystąpiła organizacja PAN Europe i belgijski pszczelarz. Unijny trybunał uznał za nielegalne wyłączenia od zakazu pozwalające rolnikom buraczanym stosować trzy preparaty neonikotynowe (clothianidynę, thiamothoklsamę i imidaclopride). We Francji 24 tys. rolników uprawia buraki cukrowe, stosowali te chemikalia od lat 90,, bo chroniły buraki przed żółknięciem liści, wywoływanym przez zielone mszyce. Środki te niszczyły układ nerwowy tych owadów, a przy okazji innych zapylających kwiaty — pszczół i trzmieli.