Buszujący w zbożu

Rekordowy urodzaj w krajach nad Morzem Czarnym wywołał ostrą konkurencję wśród największych eksporterów zboża. Rosja utrzyma pozycję lidera.

Aktualizacja: 27.07.2016 17:25 Publikacja: 27.07.2016 16:27

Buszujący w zbożu

Foto: Bloomberg

Rosja i Rumunia zbiorą tego lata najwięcej zbóż w całej swojej nowożytnej historii. Ukraina zaliczy trzeci rekordowy urodzaj, podał amerykański resort rolnictwa. Tymczasem w portach Morza Czarnego   silosy są wypełnione zbożem po dach. Ceny eksportowe spadły tam w ostatnich tygodniach średnio o  1,8 proc. podała agencja Bloomberg.

- Ukraina, Rumunia i Rosja  mają kolosalne ilości zboża, które będą musiały sprzedać - ocenia Dmitrij Ryłko, dyrektor Instytutu Koniunktur Rynku Rolnego w Moskwie. Jego zdaniem rośnie konkurencja dla Rosji szczególnie ze strony Ukrainy. Głównym placem boju pozostaje największy importer zboża w regionie - Egipt.

W czerwcu Rosja została światowy  liderem w eksporcie pszenicy. Według stanu na 8 czerwca 2016 Rosja sprzedała za granicę 24,5 mln ton pszenicy (od 1 czerwca 2015 r), Kanada - 22,5 mln ton a USA 21,09 mln ton. Przez rok rosyjski eksport zbóż zwiększył się o 12,3 proc. do 33, 04 mln ton.

Rosja po raz pierwszy w historii przewodzi eksporterom pszenicy. Rok temu była na trzeciej pozycji, za Kanadą i USA.

Eksperci są zdania, że w sezonie 2016/2017 Rosja jeszcze zwiększy eksport pszenicy do 27,5 mln ton. Rosyjską pszenicę kupuje ponad 130 krajów. Największym odbiorcą jest Egipt przed Turcją i Iranem.

Jednak nadmiar zboża na rynku oznacza spadek cen i niższe przychody producentów i eksportów. W lipcu cena rosyjskiej pszenicy spadła o 4 proc. do minimum - 165 dol. za tonę. Rosji, Rumunii i Ukrainie sprzyja też sytuacja we Francji , która jest głównym zachodnim konkurentem. Powódź i nadmiar deszczu spowodowała niskie zbiory w tym roku.

Według UkrAgroKonsult udział Rosji w światowym rynku zboża wyniesie w tym roku 16 proc. (wobec 14,4 w 2015), USA (lider przez 50 lat) - 12,1 proc. a Francji 11 proc.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji