Najbiedniejszym może zabraknąć jedzenia przez brak nawozów

Globalny niedobór nawozów podnosi ceny żywności i stawia biedniejsze kraje w obliczu poważnego kryzysu – uważa szef dużej firmy nawozowej.

Publikacja: 26.11.2021 14:13

Najbiedniejszym może zabraknąć jedzenia przez brak nawozów

Foto: Bloomberg

Svein Tore Holsether, dyrektor generalny Yara International, powiedział BBC, że wyższe ceny gazu podnoszą koszty nawozów i wpływają na ceny żywności na całym świecie.

Produkcja nawozu wymaga dużych ilości gazu. Norweski koncern Yara oraz inni producenci zostali zmuszeni do ograniczenia produkcji z powodu wyższych cen gazu, co doprowadziło do niedoborów, które najmocniej uderzą w kraje rozwijające się. Konsekwencją mogą być spadek plonów oraz wzrost cen żywności.

„To naprawdę przerażające, borykamy się z kryzysem żywnościowym, a najbardziej narażone są najsłabsze kraje” – powiedział Svein Tore Holsether BBC Today. Niedobory nawozów wpływają negatywnie na ceny żywności na całym świecie i uderza w portfele przeciętnych odbiorców. Jednak dla niektórych osób, zwłaszcza w krajach rozwijających się, jest to nie tylko kwestia cieńszego portfela, ale także może zdecydować o życiu lub śmierci. Mniej nawozów, powiedział Holsether, oznacza, że rolnicy w krajach rozwijających się nie będą w stanie sadzić tak wydajnie, co prowadzi do mniejszych plonów.

Czytaj więcej

Czarne chmury nad małą czarną. Kawa bardzo mocno drożeje

Rolnicy stosują nawozy, aby zwiększyć plony takich roślin jak kukurydza, rzepak i pszenica. Proces powstawania amoniaku, który jest obecny w wielu nawozach, opiera się obecnie na energii wodnej lub gazie ziemnym. Wzrost cen gazu doprowadził do gwałtownego wzrostu kosztów produkcji nawozu, przy czym cena amoniaku – produktu, który Yara International produkuje więcej niż ktokolwiek na świecie – wzrosła o 255 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Prezes Holsether powiedział BBC, że sytuacja jest „bardzo niestabilna” i wezwał do wsparcia i finansowania Światowego Programu Żywnościowego „aby uniknąć głodu na masową skalę”.

W zeszły roku koncern Yara przekazała nieodpłatnie aż 40 tys. ton nawozów, co spowodowało, że małe gospodarstwa w Afryce Wschodniej potroiły swoje plony - informuje BBC.

Rolnictwo
Japoński rząd walczy z drożyzną. Chce zmusić rynek do obniżenia cen ryżu
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Rolnictwo
Najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pociągi będą mogły jechać nawet 350 km/h
Rolnictwo
Groźna choroba na granicy z Polską. Zagraża polskiemu eksportowi mięsa i mleka
Rolnictwo
Zaledwie tysiąc rolników na proteście przeciwko Mercosur i Zielonemu Ładowi
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Rolnictwo
Jak nie gazem, to nawozem. Rosji sposób na sankcje
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku