Aktualizacja: 21.11.2024 16:05 Publikacja: 31.01.2024 03:00
Trzeba Ukrainie dawać więcej sprzętu. Ale zamiast po prostu wyczerpywać swoje zapasy, a potem kupować w Korei Południowej czy USA, żeby przekazać Ukraińcom, może lepiej produkować więcej w UE? Na zdjęciu szwedzka 155-mm haubica samobieżna Archer przekazana 45. Samodzielnej Brygady Artylerii wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Foto: ROMAN PILIPEY / AFP
Marzec 2022 roku, Joe Biden jest gościem Rady Europejskiej w Brukseli. Dyskusja za zamkniętymi drzwiami, 27 przywódców słucha człowieka, który uważany jest za wielkiego sojusznika Europy. Biden mówi do Europejczyków, że muszą wykonać swoją pracę, w szczególności jeśli chodzi o wspólną europejską obronę. Bo on musi się zająć naprawianiem amerykańskiej demokracji – to jego pierwszy priorytet. Drugi to zmierzenie się z rosnącą asertywnością Chin, co oznacza konieczność inwestycji w gospodarkę. Ale jest i trzeci priorytet. – Przywódcy zaczęli się uśmiechać, spodziewając się w tym miejscu czegoś o Europie. A Biden zawiesił głos, bo wie, jak zrobić wrażenie – opowiada nam nieoficjalnie naoczny świadek tego spotkania. – Ameryka Łacińska – mówi wreszcie. I wymienia problemy: przemoc, narkotyki, imigranci. Na twarzach wszystkich wielkie rozczarowanie.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zostanie Rafał Trzaskowski. Czyli stanie się to, co miało się stać. Pojawia się więc pytanie, po co były te całe prawybory? Zwłaszcza że zaszkodziły one Platformie Obywatelskiej oraz jej przewodniczącemu.
Po co lewicowy wyborca ma głosować na kandydaturę Magdaleny Biejat czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, skoro od razu może na Rafała Trzaskowskiego? Od Radosława Sikorskiego Lewicy znacznie łatwiej będzie się odróżnić.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Związani z PiS kandydaci na kandydatów w wyborach prezydenckich zameldowali się na Marszu Niepodległości, który w tym roku przebiegł zaskakująco spokojnie. „Wiatr wieje w nasze żagle” – mówił Przemysław Czarnek. Ale 11 listopada politycznego przełomu nie było.
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Kreml ostro skrytykował właściciela największego w Rosji złoża metali ziem rzadkich za opóźnienia w zagospodarowaniu „strategicznie ważnego zasobu”. Prywatna firma dostała wybór: albo przyspieszy inwestycje albo straci licencję na złoże.
Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakaz aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Jo'awa Gallanta.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Ambasada Stanów Zjednoczonych w stolicy Ukrainy została tymczasowo zamknięta - poinformował Departament Stanu. Polscy dyplomaci pozostają na posterunku - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas