„Rzeczpospolita” poświęca dzisiejsze otwarcie projektowi zmian w Prokuratorii Generalnej, które przygotował resort skarbu. „Prokuratoria to swoisty adwokat Skarbu Państwa. Występuje w jego interesie zarówno w sprawach odzyskania nienależnej nadpłaty podatku, jak i w wielkich sporach infrastrukturalnych – np. o koszty budowy autostrady” – czytamy w tekście „Superadwokat RP”.
Projekt przewiduje m.in., że wszystkie umowy ze Skarbem Państwa, które będą opiewały na więcej niż 100 mln zł, ma obowiązkowo opiniować Prokuratoria Generalna RP. Będzie też ona występować w sprawach sądowo-administracyjnych, czego dotychczas robić nie mogła, a jej prezes będzie podlegał bezpośrednio premierowi.
A Ewa Usowicz w redakcyjnym komentarzu przypomina: „Nowe uprawnienia, choć wydają się rewolucyjne, w gruncie rzeczy wcale nowe nie są. To powrót do tradycji międzywojnia, gdy do Prokuratorii należało pełne zastępstwo procesowe Skarbu Państwa”.
Rozwój jak kręgi na wodzie
Najważniejszy tekst w „Gazecie Wyborczej” poświęcony jest ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej. „Jako pierwszy w nocy z poniedziałku na wtorek ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu. Po ekshumacji Marii i Lecha Kaczyńskich przyjdzie kolej na następne groby, choć na ich otwarcie nie zgadza się część krewnych 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.” - przypomina „GW”.
W „Rzeczpospolitej” znajdziemy rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. „Wskaźniki makroekonomiczne są ważne, ale podnoszenie jakości życia obywateli jest najważniejsze. Brytyjskie referendum w sprawie przynależności do UE oraz zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA dobitnie pokazały, że polityka gospodarcza musi obejmować jak najszersze grupy społeczne. Że rozwój musi się rozchodzić jak kręgi na wodzie. Rząd PiS to rozumie i dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić największy w naszej historii transfer socjalny” – przypomina Morawiecki.