Identyfikując "niezidentyfikowanych"

Kim są żołnierze "lokalnych oddziałów samoobrony" na Krymie?

Aktualizacja: 06.03.2014 17:30 Publikacja: 05.03.2014 14:11

Identyfikując "niezidentyfikowanych"

Foto: AFP, Viktor Drachev Viktor Drachev

Jest coś rozbrajającego, kiedy ktoś, komu dowiedziono że kłamie, nadal powtarza swoje kłamstwo - patrząc ci prosto w oczy . To sytuacja podobna do tej, kiedy dziecko uderza przy wszystkich swojego kolegę, po czym oznajmia - "to nie ja". Taką samą sytuację mamy na Krymie. Umundurowani żołnierze mówiący po rosyjsku, w pełnym rynsztunku, ze specjalistycznymi karabinami, wozami opancerzonymi i haubicami samobieżnymi, jakich używa tylko rosyjska armia, zajmują całe terytorium Krymu. Któż to może być? Zapytajmy prezydenta Putina:

To nie są nasi żołnierze, to lokalne siły samoobrony wyposażone w sprzęt kupiony w sklepie

Może wtakim razie minister obrony Siergiej Szojgu będzie wiedział coś więcej o tych "siłach samoobrony?

Ludzie w nieoznakowanych mundurach blokujący na Krymie ukraińskie obiekty nie mają żadnego związku z rosyjskimi siłami zbrojnymi - zapewnił minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Doniesienia tego rodzaju nazwał on "absolutną bzdurą".

Na pytanie, jak skomentuje materiały w internecie pokazujące - jak pisze agencja Interfax - materiały z wypowiedziami żołnierzy - Szojgu odpowiedział: "To oczywiście prowokacja". Dopytywany, czy na Krymie są wojska rosyjskie, minister odparł: "Absolutnie nie".

Mówił też, że nie wie, skąd ludzie, którzy na Krymie blokują ukraińskie obiekty wojskowe mają nowoczesny sprzęt, taki jak pojazd opancerzony "Tigr". Wypowiadając się na ten temat, minister cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS oświadczył, że "nie ma pojęcia", skąd się tam wzięły.

Co być może najbardziej szokujące, jeśli poprzegląda się amerykańskie fora dyskusyjne i inne strony, większość ludzi zdaje się wierzyć w to najbardziej nawet oczywiste kłamstwo. Na szczęście ludziom tym z pomocą przychodzi internet.

Mamy więc wywiad z jednym z "niezidentyfikowanych żołnierzy", który najpierw mówi, że "nie może powiedzieć" kim jest, a zapytany z jakiej jest armii pyta tylko: "nie domyślasz się?" , w końcu zaś przyznaje że jest Rosjaninem.

Okazuje się także, że jeden z "niezidentyfikowanych" przedstawicieli samoobrony to żołnierz z Saratowa.

Jeden z krymskich tubylców zaopatrujący się w okolicznych sklepach zidentyfikowany @EastOfBrussels pic.twitter.com/Fg12Pv15zE #Crimea

 

A co z opancerzowanymi pojazdami? Nie u wszystkich udało się zdjąć rosyjskie wojskowe tablice rejestracyjne.

@jot_druzycki

Pojazd wojskowy na Krymie. Rejestracja (21) - Północno-Kaukaski Okręg Wojskowy.

pic.twitter.com/LWGAEHF3p3

 

 

 

A na deser: porównanie spontanicznie sformowanych i zaopatrznonych w sklepach krymskich sił samoobrony z wytrenowanymi na Litwie i w Polsce bojownikami Majdanu.

Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
analizy
Jędrzej Bielecki: Radosław Sikorski nie ma już złudzeń w sprawie Donalda Trumpa