Aktualizacja: 21.11.2024 11:41 Publikacja: 14.10.2022 03:00
Przeciwko Covid-19 w pierwszej kolejności szczepieni byli medycy, osoby z chorobami przewlekłymi, a także seniorzy
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Po dwóch latach pandemii nauczyliśmy się żyć z koronawirusem. Ale też uświadomiliśmy sobie, jak groźne potrafią być choroby układu oddechowego – SARS-Cov-2 był przyczyną śmierci co najmniej 6,5 mln ludzi na całym świecie.
Pandemia Covid-19 pokazała nam także, jak niszczące dla systemów ochrony zdrowia mogą być choroby układu oddechowego, i uświadomiła, jak ważnym elementem zrównoważonego systemu zdrowotnego jest profilaktyka zachorowań. – Doświadczenie w walce z Covid-19 wskazywałoby, że powinniśmy sobie poradzić z pandemią w przyszłości – mówił podczas debaty „Bezpieczeństwo epidemiczne – czy jesteśmy gotowi na przyszłość” zorganizowanej podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. – To jest dobry moment. I teraz powinniśmy wyciągać wnioski, co należy poprawić, by nie dochodziło do takich sytuacji, gdy dostęp do świadczeń był ograniczony, gdy POZ-y były niedostępne, gdy mieliśmy odwoływane planowane zabiegi. To dobry moment na zastanowienie się, na czym powinniśmy skupić się w przyszłości. To między innymi kwestia edukacji. Widzimy, jak w trakcie pandemii wybuchły ruchy antyszczepionkowe – tłumaczył.
W Polsce chorzy na raka nie mają dostępu do kompleksowego profilowania genomowego, które zapewnia dostęp do optymalnej terapii lekowej. O realnych potrzebach pacjentów i barierach w stosowaniu medycyny personalizowanej rozmawiali eksperci podczas IX Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.
Obojętność też boli – mówią pacjenci nie tylko w Polsce. Dlatego rusza kampania medialna i konkurs „Leczmy z troską!”. Ich celem jest promocja medycyny o „ludzkiej twarzy”.
Na bazie sieci szpitali warto stworzyć prawdziwą sieć obejmującą szeroką wymianę danych cyfrowych między placówkami, na przykład wspólne zwirtualizowane usługi diagnostyczne, zdigitalizowane konsultacje i konsylia – mówi Michał Kępowicz, członek zarządu Philips Polska.
Myślę, że bardzo przyda się moje międzynarodowe i regionalne doświadczenie związane z rozwojem nowych produktów – mówi Sameh Rafla, powołany w pierwszych dniach stycznia na stanowisko dyrektora generalnego Takeda Pharma w Polsce.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W Polsce jest ogromny potencjał do prowadzenia badań naukowych. Nasze potrzeby też są bardzo duże – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Celem zakazu dowodowego jest ochrona zaufania niezbędnego w skutecznym udzielaniu pomocy medycznej oskarżonemu i optymalnym przeprowadzeniu badania przez biegłego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas