Światowa akcja szczepień przeciw Covid-19, to bezprecedensowe działanie rządów, naukowców, firm i organizacji międzynarodowych w walce z pandemią. Globalne firmy wspólnie dostarczyły ponad trzy miliardy dawek szczepionek do przeszło 180 krajów, a około dwie trzecie z nich przekazano krajom o niskich i średnich dochodach. Wg obliczeń ekspertów, dwie najbardziej zaangażowane firmy - Astra Zeneca i Pfizer/Biontech ocaliły ponad 12 milionów istnień ludzkich tylko w pierwszym roku akcji szczepiennej.
Szybko i skutecznie
Według niedawno opublikowanych badań Airfinity, AstraZeneca ochroniła 6.3 miliona osób, a Pfizer/Biontech – 5.9 miliona. Pozostałe firmy - Sinovac – 2 miliony, a Moderna – 1.7 miliona. Skąd pochodzą te dane? W czerwcu swój raport dotyczący nadmiarowych zgonów opublikował Imperial College z Londynu, w którym wyliczono, że dzięki szczepieniom uratowano w sumie 20 milionów osób, tylko w pierwszym roku - w okresie od grudnia 2020 do grudnia 2021 roku. Do tych danych Airfinity dodało szerszą analizę, opierając się na informacjach dotyczących dystrybucji szczepionek. Dzięki temu możliwe stało się ustalenie, które szczepionki w poszczególnych krajach i w jakim zakresie zapobiegły nadmiarowym zgonom. Wyniki analizy jednoznacznie wskazują, że w tym okresie, preparatem, który ocalił życie największej liczby osób, była szczepionka opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca.
Czytaj więcej
Co powoduje, że mimo przyjęcia szczepionki, można zarazić się koronawirusem? Jest kilka przyczyn.
- Zarówno Astra Zeneca, jak i Pfizer/Biontech z sukcesem rozpoczęły produkcję szczepionek na szeroką skalę i szybko wprowadziły je do dystrybucji, co umożliwiło tym firmom dostarczenie dawek jako pierwsze, przed innymi firmami – mówi dyrektor ds. analiz Airfinity, dr. Matt Linely.