Dzieci palaczy czterokrotnie częściej same zaczynają palić

Eksperci ostrzegają, że nastolatki, których rodzice palą, cztery razy częściej uzależniają się od nikotyny.

Publikacja: 28.12.2021 19:28

Dzieci palaczy czterokrotnie częściej same zaczynają palić

Foto: Adobe Stock

mk

Nowa brytyjska kampania rządowa „Lepsze zdrowie bez dymu tytoniowego" nakłania rodziców i opiekunów do rzucenia palenia w ramach postanowień noworocznych.

Kampania zwraca uwagę na badania, które dowodzą wpływu, jaki dorośli palacze mają na młodych ludzi. Z badań wynika, że 4,9 proc. nastolatków, których rodzice palą, uzależniają się od papierosów, podczas gdy tylko 1,2 proc. nastolatków, których rodzice nie palą, zaczyna to robić.

W kampanii społecznej biorą udział lekarz pierwszego kontaktu dr Nighat Arif i psycholog dziecięcy dr Bettina Hohnen. Zwracają się oni do rodziców, by rzucili palenie, a korzyści, jakie nastąpią, "przetrwają dziesięciolecia".

Czytaj więcej

Koniec z paleniem? Nowa Zelandia chce stopniowo zakazać sprzedaży papierosów

Minister zdrowia Maggie Throup dodała, że ??ma nadzieję, iż wyniki badania dadzą rodzicom dodatkową motywację do rzucenia palenia. "Wiemy, że wiele osób podejmuje próbę rzucenia palenia w styczniu i chociaż jest tak wiele dobrych powodów, aby rzucić palenie po prostu dla siebie, mamy nadzieję, że ta nowa kampania, która podkreśla związek palenia z rodzicami mającymi wpływ na swoje dzieci, doda motywacji, której wielu potrzebuje, aby w tym roku rozstać się z papierosami na dobre".

Minister zdrowia poinformowała o powstaniu programów pomocy i wsparcia dla rodziców, opiekunów i każdej osoby, która będzie chciała rzucić palenie. Programy obejmują aplikację NHS Quit Smoking, wsparcie na Facebooku, codzienne wiadomości mailowe i SMS-y oraz ustalenie osobistego planu rzucania palenia online.

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób