Wielka akcja Straży Granicznej i Europolu. Rozbito siatkę przerzucającą migrantów

11 osób podejrzanych o organizację nielegalnej migracji z Białorusi do Polski i Europy Zachodniej zatrzymali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG w akcji koordynowanej przez Europol. Grupa, jak wynika z informacji RMF FM, nielegalne przewiozła z białoruskiego pogranicza do Europy Zachodniej co najmniej 600 migrantów.

Publikacja: 24.10.2024 07:43

Straż Graniczna

Straż Graniczna

Foto: strazgraniczna.pl

Wśród zatrzymanych są obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Zarzuty dotyczą organizowania innym osobom przekraczania – wbrew przepisom – granicy RP. Straż Graniczna wyjaśnia, że w zdecydowanej większości rola zatrzymanych polegała na wyszukiwaniu w Polsce kurierów – osób, które przewoziły migrantów z rejonu granicy z Białorusią pod granicę niemiecką. Wobec sześciu osób sądy zastosowały areszty.

Straż Graniczna ocenia, że rozbita siatka przerzuciła w ten sposób ok. 600 migrantów. Koszt przerzutu jednej osoby sięgał ok. 5 tys. euro, kierowcy w Polsce pobierali dodatkowo do 500 euro od każdego migranta za transport do miejsca docelowego w Europie Zachodniej.

Czytaj więcej

Nielegalni imigranci docierają do Polski nie tylko przez granicę z Białorusią

Auta do przewozu migrantów z wypożyczalni 

W jednej ze spraw obywatel Rosji – w Polsce prowadzący wypożyczalnię aut - sam werbował takie osoby i dostarczał im samochody służące do przewozu migrantów.

W operacji brało udział blisko 120 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz przedstawiciele Europolu. Funkcjonariusze przeszukali 11 nieruchomości i kilkanaście pojazdów wykorzystywanych przez zatrzymanych. Zabezpieczyli też środki łączności, komputery, dokumenty i 80 tys. zł w gotówce. 

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 321 organizatorów nielegalnej migracji. Wobec 66 z nich sądy zastosowały areszty.

Akcja w Polsce koordynowana przez Europol

Akcja koordynowana była przez Europol – unijną agencję z siedzibą w Hadze. Europol wspiera działania państw członkowskich UE w walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i innymi formami poważnej i zorganizowanej przestępczości. Współpracuje także z wieloma państwami spoza UE i z organizacjami międzynarodowymi. 

Przedstawiciele Europolu wspierają też działania funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG w walce z nielegalną migracją. 

Przestępczość
Drogi do Przemyśla zablokowane. Policja szuka sprawców strzelaniny
Przestępczość
Prof. Jan Malicki pobity w Warszawie. „To nie był przypadkowy napad”
Przestępczość
Pierwszy wywiad Marcina Romanowskiego. "Jestem zainteresowany wyjaśnieniem sprawy"
Przestępczość
"Uznajemy to za akt nieprzyjazny". Sikorski zapowiada "decyzje" w odpowiedzi
Przestępczość
Mecenas Lewandowski: Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Romanowskiego o ochronę międzynarodową
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10