„Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy, ul. Piekarnicza 10, 80-126 Gdańsk, obwieszcza, że postanowieniem z dnia 18 lipca 2024 roku wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest Browar Kościerzyna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością postanowił ogłosić upadłość dłużnika” - napisano w sądowym postanowieniu.

Sąd ogłosił upadłość Browaru Kościerzyna

Browar Kościerzyna znajduje się w centrum Kościerzyny w regionie naszywanym Szwajcarią Kaszubską. Założony został przez radnego miejskiego i członka magistratu Carla Teodora Hanffa w 1856 r. jako Berenter Bierbrauerei. W 1948 r. XIX wieczny browar został podzielony między dwa przedsiębiorstwa: Kaszubską Wytwórnię Miodów Pitnych Przemysłu Terenowego w Kościerzynie oraz Państwową Hurtownię Piwa i Słodownię. W 1998 r. oficjalnie zakończył swoją działalność. W 2010 r. inwestor postanowił wskrzesić browar. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2013 r. Wtedy otwarto pub, w którym warzono piwo, hotel, restaurację, pizzerie i centrum handlowe. W 2017 r. zbudowano główną warzelnię.

Czytaj więcej

Zamknięcie browaru w Leżajsku otwiera usta pracownikom. Wójt mówi o dręczeniu

Na stronie internetowej browaru widnieje informacja, że posiada om fermentownię i leżakownię. „Budynki Browaru znajdują się po obu stronach ulicy. W południowej części, przy ulicy Słodowej, mieści się spichlerz, wozownia, a także dom właściciela. Słodownia posiada także charakterystyczny, 16-metrowy strażacki komin, wraz ze stalowym wiatrołapem w kształcie anioła. Od północnej strony, przy ulicy Miodowej, Stary Browar posiada kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu. Lód pozyskuje się głównie z pobliskiego Jeziora Kaplicznego” - czytamy w opisie kompleksu.

Browar w Kościerzynie wytwarzał takie rodzaje piwa Berentem jak: pszeniczne, ciemne, lager, red lager, pils i IPA.