KFC oskarżane o utrwalanie rasistowskich stereotypów w kampanii reklamowej

KFC podjęło w Kanadzie próbę ożywienia swojego hasła „Finger Lickin Good”. Krytycy nowych reklam twierdzą, że nie zadbano w nich o „różnorodność rasową".

Publikacja: 29.08.2023 17:38

KFC oskarżane o utrwalanie rasistowskich stereotypów w kampanii reklamowej

Foto: Bloomberg

Hasło reklamowe „palce lizać” (Finger Lickin Good) jest używane przez KFC w różnych kombinacjach od lat 50. XX wieku. Najnowsza odsłona kampanii reklamowej pod tym hasłem, która mówi "wybaczcie sztućce to jest tak dobre, że palce lizać", nie spodobała się jednak w Kanadzie, gdzie wielkoformatowe reklamy i udostępniona przez szefa marketingu koncernu na X (d. Twitter) grafika wzbudziły, jak zauważają kanadyjskie i amerykańskie media, kontrowersje wśród ciemnoskórych Kanadyjczyków i komentatorów w serwisie X (d. Twitter). Przedstawiająca czarnoskórego człowieka jedzącego kurczaka bez użycia sztućców reklama została oskarżona o utrwalanie rasistowskich stereotypów.

Pod wpisem Azima Akhtara, który kieruje marketingiem w kanadyjskim KFC, pojawiły się głosy, że nie zadbano o „różnorodność rasową”, a cały zespół kreatywny powinien „być zawstydzony zatwierdzeniem takiej kampanii”. Bardziej zrównoważone głosy chwaliły pomysł, ale krytykowały sposób jego podania. Tymczasem, jak przyjrzeć się kampanii, w której KFC żegna sztućce, gdyż kurczaki koncernu są tak dobre, że je się rękami, to ostatnie, czego w niej brakuje to różnorodność rasowa.

W klipie reklamowym można znaleźć przegląd wszystkich ras i wszyscy robią to samo – jedzą kawałki kurczaka w panierce z użyciem rąk, ignorując obecne w kadrze widelce i inne sztućce. Robią tak zarówno czarnoskórzy, jak i biali czy ludzie o azjatyckiej urodzie. Problemem jest więc grafika, którą pochwalił się Azim Akhtar w serwisie X (d. Twitter) oraz te wybrane na bilboardy.

KFC już przeprosiło za „brak różnorodności”, a Azim Akhtar na swoim koncie umieścił wpis z przeprosinami, w którym podkreślił, że „mój wcześniejszy wpis nie oddał całej różnorodności naszej najnowszej kampanii i osobiście przepraszam za to, że nie byłem bardziej uważny w moim entuzjazmie w dzieleniu się kampanią za pomocą niektórych zdjęć”. Do wpisu Akhtar dołączył pełny spot reklamowy.

Czytaj więcej

Skuteczny bojkot Bud Light. Marka traci pierwsze miejsce w USA

Kampanie reklamowe w USA i Kanadzie dla wielu firm przypominają teraz poruszanie się po polu minowym. W związku z rosnącymi napięciami, zarówno na tle rasowym, jak i obyczajowym, łatwo można stracić na kampanii, która wydawała się dobrym pomysłem. KFC, jak zauważa serwis Vibe, chyba wyjdzie z tej sytuacji bez większych strat, ale np. kampania marki Bud z użyciem transseksualnej influencerki sprawiła, że sprzedaż tego piwa spadła bardzo znacząco.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji