Wysokie kary za nadmiar mleka nadal groźne

Ostatni rok kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej uderzy w finanse polskich rolników. Mogą zapłacić co najmniej 800 mln zł kary.

Publikacja: 02.01.2015 11:20

Wysokie kary za nadmiar mleka nadal groźne

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki

Od kwietnia do listopada 2014 roku, czyli w pierwszych ośmiu miesiącach roku kwotowego 2014/2015 – ostatniego przed uwolnieniem mlecznego rynku w UE – nasi producenci dostarczyli do punktów skupu ok. 7,15 mld kg mleka – podaje Agencja Rynku Rolnego. W efekcie Polska wykorzystała krajową kwotę produkcji mleka w 72,17 proc.

ARR ostrzega: utrzymanie dotychczasowego tempa dostaw grozi tym, że w całym roku kwotowym 2014/2015 roku możemy przekroczyć limit o ponad 8 proc. A to oznacza, że rolnicy będą musieli zapłacić rekordowe kary.

- Mogą one wynieść co najmniej 800 mln złotych - mówi „Rzeczpospolitej" Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. – Tymczasem już za rok 2013/2014 polscy producenci musieli zapłacić 194 mln zł za przekroczenie kwoty mlecznej – dodaje.

W Nowy Rok z niższymi cenami

Polscy rolnicy zwiększali ostatnio dostawy – od kwietnia do listopada 2014 r. były o niemal 6,6 proc. wyższe niż przed rokiem – ponieważ zachęcały ich do tego atrakcyjne ceny skupu.

- Ceny skupu mleka spadają od końca 2013 roku, ale jeszcze do lipca 2014 roku były wyższe niż przed rokiem – wyjaśnia Waldemar Broś.

Spadek cen wywołany pogorszeniem koniunktury na świecie, a w przypadku UE także rosyjskim embargo, nie przekłada się jednak automatycznie na spadek produkcji mleka. Ze względu na swoją specyfikę nie da się jej bowiem wyhamować z dnia na dzień.

To oznacza, że polscy rolnicy skazani są na sprzedaż mleka po niższych cenach, a ostrzeżenia ARR o karach przynoszą niewielki skutek.

- W 2015 roku wejdą ze znacznie niższymi cenami niż przed rokiem. Różnica może wynieść nawet 20 proc. – zaznacza Waldemar Broś. – Pierwsze półrocze upłynie im więc pod znakiem kryzysu, który zaczął się w 2014 roku.

Jak dodaje, jego skutki odczują szczególnie rolnicy najbardziej nowocześni, którzy zainwestowali w rozwój produkcji. Szacuje się, że jest ich w Polsce ok. 60 tys.

Wyższy eksport, ale...

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) podaje, że większy skup surowca w 2014 r. umożliwił wzrost produkcji mleka w proszku, które do czerwca cieszyło się dużym popytem zarówno krajowym, jak i eksportowym. W ciągu trzech kwartałów 2014 r. polskie zakłady wyprodukowały go 173,7 tys. ton, czyli o 63 proc. więcej niż rok wcześniej.

Produkcja proszku chudego wzrosła o 71 proc., a pełnego o 40 proc. W górę poszła też produkcja śmietany (o 7 proc.), masła i tłuszczów mlecznych (o 6 proc.) oraz twarogów i serów dojrzewających (o 1-2 proc.).

Niskie spożycie nabiału w Polsce, sprawia, że nadal blisko jedna trzecia produkcji mleczarskiej musi tracić za granicę. Od stycznia do września 2014 r. wyeksportowaliśmy jej 2,15 mld litrów w przeliczeniu na mleko surowe, o 26 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. – podaje IERiGŻ. Ze względu na niższe ceny wpływy z eksportu wzrosły tylko o 17 proc. do 1,51 mld euro.

W końcówce 2014 roku negatywny wpływ na eksport mleczarski miało z pewnością rosyjskie embargo, na m.in. unijne produkty z mleka, które weszło w życie w sierpniu 2014 r. Rosja była największym rynkiem eksportowym naszych serów.

- Polskie firmy szukają nowych rynków zbytu. Wejście tam jest jednak trudne. Przykładem na to mogą być atrakcyjne Chiny, gdzie wymagane są liczne pozwolenia, zgody i kontakty, które buduje się latami – zaznacza Waldemar Broś.

Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż