Aktualizacja: 08.09.2015 09:22 Publikacja: 07.09.2015 22:00
1 zdjęcie
ZobaczOstatnia dekada pod znakiem szybkiego rozwoju
Foto: Rzeczpospolita
– Rynek unijny, gdzie trafia blisko 80 proc. drobiu sprzedawanego poza Polskę, jest coraz bardziej nasycony – mówi „Rzeczpospolitej" Jacek Lewicki, prezes firmy Drosed. – Dlatego chcąc się nadal szybko rozwijać, nasze firmy muszą otworzyć się jeszcze bardziej na kraje poza Europą.
Idzie im to coraz lepiej. W I połowie 2015 r. na rynki pozaunijne trafiło o 41 proc. więcej naszego drobiu niż rok wcześniej – wynika z danych Eurostatu. W porównaniu z 2014 r. wzrost był o 10 pkt proc. wyższy. Tempo sprzedaży na rynki unijne spadło w tym czasie do 10 proc., z 18 proc. rok temu.
Hennessy chcąc uniknąć karnego cła zastanawia się nad przeniesieniem do Chin rozlewni swego koniaku. Wiadomość o tym skłoniła do strajku połowę załogi rozlewni w Cognac, 500 pracowników.
Rosyjski urząd patentowy Rospatent otrzymał wniosek firmy o zarejestrowanie nowej marki wódki . Wnioskodawcą jest firma technologiczna z St Petersburga RAU IT - poinformował „Moscow Times”.
Prokuratur generalny Rosji sprawdzi informacje o zawyżaniu przez producentów cen na przetwory mleczne. Takie polecenie wydał mu Kreml. Reżim niepokoi rosnące niezadowolenie Rosjan z coraz większych podwyżek cen żywności.
Masło od początku roku zdrożało już o 40 proc. Ile może kosztować w święta? - Zbliżamy się do 10 zł - mówi ekspert. Wszystko przez to, że producentom bardziej opłaca się dziś wytwarzanie np. serów, a nie masła.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Okazało się, że polscy konsumenci także w przypadku żywności szukają tańszych zamienników – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. – Żywność w wydatkach Polaków staje się coraz znaczącym ciężarem i dlatego szukają oszczędności – dodaje.
Największy polski producent drobiu myśli o sprzedaży, wycenia się nawet na 8 mld zł. W portfelu ma giełdową spółkę Gobarto, której akcje przeżywają hossę.
Nawet 18 osób mogło zostać poszkodowanych z powodu wycieku amoniaku w olsztyńskim Indykpolu. Ewakuowano całą załogę.
We wtorek w południe akcje grupy drobiarskiej drożały o blisko 4 proc. Rynek zareagował na dobre wyniki i zmiany w akcjonariacie.
W 2014 r. mięsna grupa zmagała się ze skutkami embarga na wieprzowinę. W tym chce skupić się na rozwoju.
W tym roku ma szanse paść rekord w naszym eksporcie rolno-spożywczym. Znaczący udział mogą mieć w tym państwa afrykańskie.
Brak informacji o tym kiedy kończy się loteria, może zachęcić do zakupu towaru po tym, jak już nie ma nagród.
Największa firma drobiarska ogłosiła wczoraj wezwanie ?na 23 proc. akcji mięsnej grupy z GPW. W przyszłości może się z nią połączyć.
Polski drób swój sukces zawdzięcza głównie ?niskim cenom. Jego producenci dostrzegli już jednak ?potencjał w produktach premium.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas