Wieczorek: Biznes czeka na przepisy o sygnalistach w polskim prawie

Jeszcze długo poczekamy na wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy o sygnalistach, która pozwala zgłaszać i ujawniać nieprawidłowości w firmach. Nie było woli politycznej by ją wcześniej wdrożyć – mówi w magazynie Rzecz o Prawie dr Monika Wieczorek, radczyni prawna.

Publikacja: 31.10.2023 14:05

Według niej na takim braku wdrożenia tracą firmy, w interesie których jest zapewnienie bezpieczeństwa pracodawcy i pracownika, a także uniknięcie strat związanych z niewykryciem nieprawidłowości. – Mamy już dziewiąty projekt ustawy wdrażający dyrektywę, ale on też ma jeszcze sporo wad i luk i wciąż daleko do jej uchwalenia. Nowy parlament zapewne nie zacznie prac od tego projektu – dodała ekspertka.

Drugim gościem programu Wojciecha Tumidalskiego był Grzegorz Lang z Federacji Przedsiębiorców Polskich, który mówił o problemach prawnych, z jakimi boryka się polska branża pogrzebowa. Jak zauważył ekspert, to chyba jedyna w kraju branża usługowa, w której nie obserwujemy działalności dużych zagranicznych przedsiębiorców. – Firmy, które z nami współpracują i przestrzegają prawa, wypracowały dobre praktyki by zapewnić godność osób zmarłych i jakość usług. Ich zdaniem największym problemem w tym segmencie jest szara strefa – nieuczciwa konkurencja, która nie przestrzega zasad w pracy i zatrudnieniu. Jej działanie według naszych badań może kosztować budżety publiczne około 2 mld zł.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego