Aktualizacja: 06.10.2015 03:00 Publikacja: 06.10.2015 03:00
Piotr Wojciechowski
Foto: materiały prasowe
Rz: Co się zmieni w okresach wypowiedzenia za niespełna pół roku?
Piotr Wojciechowski: Od 22 lutego 2016 r. całkowitej korekcie podlegają dotychczasowe zasady wypowiadania terminowych umów o pracę – i to zarówno zawartych na czas określony, jak i na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Znika bowiem charakterystyczny dla umów terminowych dwutygodniowy okres wypowiedzenia takiej umowy, który strony mogły umieścić w umowie o pracę, gdy trwała ona co najmniej sześć miesięcy. Znika również możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas zastępstwa z zachowaniem okresu wypowiedzenia równego trzem dniom roboczym.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na okres wypowiedzenia jest staż pracy. O czym trzeba pamiętać planując odejście z firmy? Czy i na jakich warunkach okres wypowiedzenia może zostać skrócony?
Rząd proponuje, aby do stażu pracy zaliczały się okresy korzystania przez przedsiębiorcę z ulgi na start.
Od kiedy i na jakiej podstawie pracodawcy będą musieli uwzględniać w stażu pracy okres prowadzenia własnej działalności, współpracy na podstawie B2B czy umowy cywilnoprawnej? Czy będzie trzeba wliczać również okres sprzed wejścia przepisów w życie?
Czy zmiany w obliczaniu stażu pracy mogą przynieść skutek w postaci rezygnacji z zatrudnienia byłego współpracownika, który wcześniej dla firmy wykonywał pracę na B2B lub umowie zlecenia?
Do stażu pracy powinny się też zaliczać okresy stałej współpracy na podstawie umów o dzieło.
Zdarza się, że pracownik podejmuje zatrudnienie po tym, gdy wcześniej wykonywał te same obowiązki w ramach prowadzonego biznesu. Kiedy może żądać wliczenia tego okresu do firmowego stażu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas