Aktualizacja: 06.10.2015 03:00 Publikacja: 06.10.2015 03:00
Piotr Wojciechowski
Foto: materiały prasowe
Rz: Co się zmieni w okresach wypowiedzenia za niespełna pół roku?
Piotr Wojciechowski: Od 22 lutego 2016 r. całkowitej korekcie podlegają dotychczasowe zasady wypowiadania terminowych umów o pracę – i to zarówno zawartych na czas określony, jak i na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Znika bowiem charakterystyczny dla umów terminowych dwutygodniowy okres wypowiedzenia takiej umowy, który strony mogły umieścić w umowie o pracę, gdy trwała ona co najmniej sześć miesięcy. Znika również możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas zastępstwa z zachowaniem okresu wypowiedzenia równego trzem dniom roboczym.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Do okresu zatrudnienia potrzebnego do „zapisania” danej osoby do PPK wlicza się te okresy, gdy miała ona status osoby zatrudnionej w rozumieniu ustawy o PPK. W razie ponownego zatrudnienia danej osoby, trzeba sprawdzić, czy pracowała w tym podmiocie w ciągu poprzednich 12 miesięcy.
Wystarczy, że pracownik sezonowy przepracuje trzy miesiące, aby nabyć prawo do trzynastki. Ale kadrowi często nieprawnie odmawiają wypłaty, gdy zatrudnienie przypadało na przełom roku.
Obecne przepisy o stażu pracy stawiają w gorszej sytuacji osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i osoby prowadzące pozarolniczą działalność m.in. przy ubieganiu się o pracę czy wymiarze urlopu wypoczynkowego. Kiedy i co zmieni się w tym zakresie?
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na okres wypowiedzenia jest staż pracy. O czym trzeba pamiętać planując odejście z firmy? Czy i na jakich warunkach okres wypowiedzenia może zostać skrócony?
Rząd proponuje, aby do stażu pracy zaliczały się okresy korzystania przez przedsiębiorcę z ulgi na start.
Od kiedy i na jakiej podstawie pracodawcy będą musieli uwzględniać w stażu pracy okres prowadzenia własnej działalności, współpracy na podstawie B2B czy umowy cywilnoprawnej? Czy będzie trzeba wliczać również okres sprzed wejścia przepisów w życie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas