Za nielegalną adopcję na długie lata do kryminału

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia ma grozić tym, którzy godząc się na adopcję, biorą za to pieniądze i omijają legalną procedurę.

Aktualizacja: 10.07.2019 10:20 Publikacja: 10.07.2019 09:02

Za nielegalną adopcję na długie lata do kryminału

Foto: Adobe Stock

Rząd przyjął we wtorek nowelę kodeksu karnego. Projekt przewiduje kary za nielegalną lub przeprowadzaną z obejściem prawa adopcję dzieci.

Czytaj także: Nielegalna adopcja: ministerstwo sprawiedliwości zapowiada surowe kary

Dziś odpowiedzialność karna grozi jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę. Konsekwencją bezprawnych adopcji jest zagrożenie bezpieczeństwa dziecka w wielu aspektach życiowych, psychologicznych i prawnych.

W internecie łatwo można znaleźć ogłoszenia kobiet, które oferują urodzenie dziecka i oddanie go tuż po porodzie. Do zapłaty często dochodzi, gdy kobieta jest w ciąży. Kolejne kwoty przekazywane są pod pozorem udzielania pomocy materialnej, a całość finalizowana jest po przekazaniu dziecka. W Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi, przy ok. 3 tys. legalnych adopcji.

Z nielegalną adopcją mamy do czynienia, gdy sprawca wyraża zgodę na oddanie lub przyjęcie dziecka do adopcji w celu osiągnięcia korzyści osobistej lub majątkowej i zataja ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie; sprawca wykorzystuje inne instytucje prawne w celu osiągnięcia skutku adopcji, np. fikcyjne uznanie dziecka i zrzeczenie się praw rodzicielskich przez matkę.

Zgodnie z projektem kara od trzech miesięcy do pięciu lat ma grozić osobie, która mając władzę rodzicielską nad dzieckiem, wyraża zgodę na jego adopcję przez inną osobę:

Taka sama kara będzie groziła osobie, która wyraża zgodę na adopcję dziecka przez siebie w ww. wskazanych warunkach.

Zmiany wejdą w życie dwa tygodnie od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce