§ 1 mówi o tym tak: przysposobić może osoba, której kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.
Ona za młoda, on za stary
Duża różnica wieku jednego z małżonków jest w zasadzie nieco łagodzona wiekiem drugiego z nich. W przypadku znanego aktora i jego o 60 lat młodszej żony mąż mógłby przysposobić kilkunastoletnie dziecko. W takiej sytuacji jednak jego żona byłaby na nową matkę ewidentnie za młoda, powiedzmy: dla piętnastolatka. Żona mogłaby się natomiast starać o adopcję kilkuletniego dziecka, ale z kolei mąż byłby dla niego stanowczo za stary na ojca.
Zdaniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, różnica wieku powinna zapewniać dziecku pewność w zakresie wzrostu i wychowania w pełnej rodzinie, ponieważ istotą adopcji jest stworzenie dziecku stabilnych i bezpiecznych warunków do harmonijnego rozwoju psychoemocjonalnego.
Ogromna rola jest w tym zakresie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, które określają kwalifikacje kandydatów na rodziców adopcyjnych.
Jak powstaje nowa rodzina