Ochrona sygnalistów – druga odsłona projektu

Sygnaliści będą zachęcani do zgłaszania naruszeń. Każdy podmiot zobowiązany do stosowania ustawy sam zdecyduje, co będzie taką zachętą. Zgłoszenia anonimowe mogą nie być rozpatrywane.

Publikacja: 28.04.2022 21:48

Ochrona sygnalistów – druga odsłona projektu

Foto: Adobe Stock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (ustawa o ochronie sygnalistów). Jeną z istotnych zmian (porównując do poprzedniej wersji) jest wydłużenie okresu vacatio legis. Ustawa wejdzie w życie w terminie dwóch miesięcy od jej ogłoszenia, przy czym przepisy określą dodatkowy miesiąc od wejścia w życie przepisów aby podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 250 osób, ustaliły procedurę wewnętrzną. Innymi słowy podmioty prawne i podmioty publiczne będą miały trzy miesiące na wdrożenie zasad ochrony sygnalistów. Zmianę tę przyjąć należy z aprobatą. W stosunku do pierwotnej wersji, zakładającej czternastodniowe vacatio legis, projekt istotnie wydłuża przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do nowych przepisów.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać