Propozycja NRA pojawiła się po głośnej sprawie przesłuchania Barbary Skrzypek, wieloletniej asystentki Jarosława Kaczyńskiego. W ubiegłym tygodniu kobieta składała zeznania jako świadek w śledztwie dotyczącym tzw. dwóch wież, jednak bez udziału pełnomocnika. Nie zgodziła się na to prok. Ewa Wrzosek. Zgodnie z przepisami procesowymi prokurator miała prawo odmówić obecności adwokata przy przesłuchaniu.
Sprawa Skrzypek wywołała szeroką dyskusję o potrzebie doprecyzowania przepisów procedury karnej dotyczącej uprawnień świadka. Przypomniano, że o zmiany w tym zakresie upominał się Adam Bodnar jeszcze jako Rzecznik Praw Obywatelskich, z podobnym apelem występował też obecny RPO Marcin Wiącek.
Adwokatura apeluje o zmiany w prawach świadka. Prawo do adwokata przy każdym przesłuchaniu
Uchwałę, która ma doprowadzić do zmiany tych przepisów przyjęło właśnie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Mowa o art. 87 k.p.k., zgodnie z którym osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. Prokurator, może jednak odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną.
Adwokatura postanowiła wystąpić w tej sprawie do prezydenta, Sejmu, Senatu i rządu z petycją o zmianę tych przepisów. W przedstawionym przez NRA projekcie nowelizacji art. 87 par. 2 k.p.k. nabierze brzmienia: „Osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika. Niestawiennictwo pełnomocnika na terminie czynności procesowej nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu". NRA proponuje przy tym uchylenie par. 3 tego artykułu, który uprawnia prokuratora do odmowy dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka. Projekt ten miałby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Uzasadniając potrzebę tych zmian prezes NRA Przemysław Rosati podkreśla, że obowiązujące przepisy są tak skonstruowane, że organ procesowy de facto decyduje czy obywatel może korzystać z pomocy prawnej czy też nie.