"Zabójstwo drogowe", prawo jazdy dla 17-latków i limity dla nowych kierowców. Jest projekt

Prace nad zaostrzeniem przepisów i poprawieniem bezpieczeństwa na polskich drogach weszły na kolejny etap. Projekt zakładający przestępstwo tzw. zabójstwa drogowego komentują minister Adam Bodnar i wiceminister Arkadiusz Myrcha.

Publikacja: 07.01.2025 18:05

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (P) i wiceminister sprawiedliwości Arkadi

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (P) i wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha (L)

Foto: PAP/Piotr Nowak

W połowie listopada 2024 roku informowaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” o propozycjach zmian w prawie, które z założenia mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Chodzi m.in. o wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa zabójstwa drogowego oraz szeregu innych czynów zabronionych. Jak podkreśla resort sprawiedliwości w komunikacie, tragiczny wypadek z piątku 3 stycznia, spowodowany przez kierowcę obarczonego zakazem prowadzenia pojazdów, jest kolejnym dowodem na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach regulujących ruch drogowy.

– Osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany. Na dniach ruszamy z procesem rządowym – zapewnił wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Czytaj więcej

Śmiertelnie potrącił 14-latka na Woli. Jest decyzja sądu ws. kierowcy busa

Zabójstwo drogowe w kodeksie karnym coraz bliżej. Resort Adama Bodnara i Arkadiusza Myrchy przygotował projekt

Jak poinformowało ministerstwo sprawiedliwości, prace nad projektami zmian weszły na kolejny etap – przygotowany przez MS we współpracy z MSWiA projekt ustawy ma zostać w najbliższych dniach wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, dzięki czemu jeszcze w styczniu rozpoczną się konsultacje.

– Chcemy, żeby ten projekt trafił do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale i został przedłożony prezydentowi do podpisu w pierwszym półroczu 2025 roku – stwierdził wiceminister Arkadiusz Myrcha

Przygotowywany przez resort infrastruktury pakiet ustaw nowelizujących jest już z kolei na etapie rządowym.

Podstawowym założeniem projektów ma być wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa tzw. zabójstwa drogowego.

Czytaj więcej

Rząd uderza w piratów drogowych. Ujawniono propozycje zmian w prawie

– Stop bandytom drogowym! Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do tego doprowadzić. Przepisy wyszczególnią okoliczności wypadków związane z rażącym przekroczeniem prędkości czy prowadzenia pojazdów z zakazem. Jeżeli to spowoduje skutek śmiertelny, to będzie to przestępstwem z odrębnymi karami – zapowiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Zabójstwo drogowe, brak kumulacji zakazów prowadzenia pojazdów i prawo jazdy od 17 roku życia

Poprzez wprowadzenie do kodeksu karnego tzw. zabójstwa drogowego rozumieć należy podwyższenie kar, jakie sąd orzec może w przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym na drodze, jeżeli doszło do niego w wyniku określonych sytuacji – tj. nielegalnego wyścigu (zagrożonego w nowelizacji karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności), brawurowej jazdy czy złamania zakazu prowadzenia pojazdów. Te ostatnie mają z kolei przestać się kumulować – gdy więc kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów otrzyma kolejny zakaz, zacznie on obowiązywać nie od razu, a dopiero po upływie poprzednio orzeczonego zakazu. Za zabójstwo drogowe będzie możliwa do orzeczenia kara od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.

– Jest to między innymi implementacja przepisów, które w innych ustawodawstwach nazywane są „zabójstwem drogowym”, a więc na przykład zdecydowane zaostrzenie przepisów dla osób jadących pomimo sądowego zakazu – potwierdza kierunek projektowanych zmian wiceminister Arkadiusz Myrcha.

To nie jedyne z planowanych zaostrzeń przepisów.

„W przypadku naruszenia zakazu sąd powinien mieć możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Także możliwość konfiskaty pojazdu oraz minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 000 zł mają pełnić rolę środków odstraszających” – czytamy w komunikacie MS. Osoby, obarczone dożywotnim zakazem, trafią zaś do specjalnego rejestru.

Czytaj więcej

Jakich przestępstw obawiają się Polacy? W czołówce piractwo drogowe

Kierowca z zakazem prowadzenia pojazdu lub alkoholem we krwi w wysokości od 0,5 do 1,5 promila będzie musiał liczyć się także z przepadkiem pojazdu, zaś taki, który we krwi ma ponad 1,5 promila – z konfiskatą pojazdu oraz karą pozbawienia wolności bez zawieszenia. Takie środki zastosować będzie mógł wobec nich sąd. 

Zmienią się także przepisy dla nowych kierowców. Po pierwsze, w ramach okresu próbnego będą ich obowiązywać niższe limity prędkości oraz obowiązkowe, dodatkowe szkolenia. Po drugie zaś dozwolone będzie uzyskanie prawa jazdy przez osobę, która ukończyła 17 lat – będzie mogła jednak prowadzić pojazd wyłącznie w towarzystwie co najmniej 24-letniego opiekuna, który ma prawo jazdy od co najmniej 5 lat.

W połowie listopada 2024 roku informowaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” o propozycjach zmian w prawie, które z założenia mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Chodzi m.in. o wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa zabójstwa drogowego oraz szeregu innych czynów zabronionych. Jak podkreśla resort sprawiedliwości w komunikacie, tragiczny wypadek z piątku 3 stycznia, spowodowany przez kierowcę obarczonego zakazem prowadzenia pojazdów, jest kolejnym dowodem na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach regulujących ruch drogowy.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Prof. Romanowski: Minister finansów nie jest w potrzasku w sprawie uchwały PKW
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?