Co dalej z Marcinem Romanowskim? Czy trafi do aresztu?

Uchylenie immunitetu dla Marcina Romanowskiego nie oznacza, że z automatu trafi od aresztu. Prokuratura będzie musiała ponowić wszystkie dotychczasowe czynności, a decyzja o skierowaniu wniosku o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego jeszcze nie zapadła.

Publikacja: 02.10.2024 17:15

Poseł PiS Marcin Romanowski

Poseł PiS Marcin Romanowski

Foto: PAP/Paweł Supernak

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wydało zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Prokuratura Krajowa chce mu postawić 11 zarzutów w związku z nieprawidłowościami przy rozdzielaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Czy były zastępca Zbigniewa Ziobry znowu zostanie zatrzymany?

Przede wszystkim jak mówi prok. Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego podstawą wszelkich działań nie może być informacja medialna, lecz rezolucja ZPRE. Dopiero gdy ta trafi na biurko prokuratora, ten będzie miał formalną podstawę do działania. 

Czytaj więcej

Marcin Romanowski bez immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Czynności ws. Marcina Romanowskiego trzeba powtórzyć

 Przede wszystkim trzeba będzie powtórzyć czynności w postaci przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego, bo jak tłumaczy dr Paweł Czarnecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czynności te dokonane wobec osoby chronionej immunitetem (co potwierdziły orzeczenia sądów obydwu instancji) są bezskuteczne. 

A co z wnioskiem o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie? - W tym zakresie decyzję podejmie prokurator prowadzący postępowanie – tłumaczy Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. 

W tej sytuacji prokurator może po prostu wezwać Marcina Romanowskiego do stawiennictwa celem przesłuchania i postawienia zarzutów, albo dokonać zatrzymania w trybie art. 247 kodeksu postępowania karnego. 

Z tym, że ponowne zatrzymanie zgodnie z art. 248 par. 3 k.p.k. na podstawie tych samych faktów i dowodów jest niedopuszczalne. - Wystarczy jednak, że zostanie postawiony jakiś dodatkowy zarzut, zmieni się kwalifikacja prawna lub zostaną przestawione nowe okoliczności faktyczne lub dowody – tłumaczy dr Czarnecki. 

Czytaj więcej

Jest ruch Prokuratora Generalnego ws. posła PiS Marcina Romanowskiego

Jak słyszymy w prokuraturze, możliwe jest też skierowanie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania bez wcześniejszego zatrzymania.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 249 par. 1 kodeksu postępowania karnego, środki zapobiegawcze stosuje się tylko wtedy, „gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo”. Przy czym zgodnie z art. 257 par. 1, tymczasowego aresztowania nie stosuje się, jeżeli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy (np. dozór policyjny, poręczenie czy zakaz opuszczania kraju).

Natomiast tymczasowe aresztowania (jak i inne środki zapobiegawcze) można stosować, gdy:

- istnieje uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego,

- uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

Oprócz tego zgodnie z art. 258 par. 2 k.p.k. tymczasowe aresztowanie stosuje się gdy podejrzanemu zarzuca się popełnienie przestępstwa, którego górna granica wynosi co najmniej 8 lat.

Jaka kara grozi Marcinowi Romanowskiemu?

Prokuratura Krajowa zarzuca posłowi Suwerennej Polski popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Zdaniem śledczych te działania doprowadziły do wyrządzenia Skarbowi Państwa szkody wielkich rozmiarów. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej

Marcin Romanowski nie stawił się na komisji ZP Rady Europy w swojej sprawie
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok