Czym jest list żelazny
List żelazny to dokument uregulowany w art. 281 kodeksu postępowania karnego, który chroni przed tymczasowym aresztowaniem. Ale nie tylko.
Osoby, której wydano taki list (podejrzany czy oskarżony przebywający za granicą), nie można nie tylko tymczasowo aresztować, ale również pozbawić wolności w żadnej innej formie, np. zatrzymać celem przymusowego doprowadzenia do prokuratury.
Czytaj więcej
Pełnomocnik Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina, wystąpił o list żelazny dla swojego klienta - dowiedziało się RMF FM. Sebastian Majtczak wyjechał za granicę kilka dni po wypadku, jest poszukiwany listem gończym.
Co gwarantuje list żelazny
List żelazny zapewnia konkretnej osobie pozostawanie na wolności w związku z postępowaniem, w którym wydano dokument. Przy czym podejrzany lub oskarżony musi złożyć oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie. O wydaniu listu decyduje sąd.
Jaki sąd wydaje list żelazny?
Właściwy miejscowo sąd okręgowy. A takim jest ten sąd okręgowy, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy o przestępstwo w pierwszej instancji w przypadku skierowania aktu oskarżenia albo ten sąd okręgowy, w okręgu, którego znajduje się sąd rejonowy właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy. Na postanowienie o odmowie wydania listu żelaznego przysługuje zażalenie.