Szykują trybunał karny dla Putina

W Hadze tworzony jest specjalny trybunał, który ma osądzić dyktatora i całe kierownictwo polityczne Rosji za zbrodnię agresji na Ukrainę.

Publikacja: 16.10.2022 17:46

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: Gavriil Grigorov / SPUTNIK / AFP

Oleg Gawrisz, członek ukraińskiej grupy roboczej ds. utworzenia specjalnego trybunału, opowiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Current Time(należy do Radia Wolna Europa), kiedy i jak dokładnie Putin trafi na ławę oskarżonych.

– Mamy międzynarodowy trybunał karny w Hadze, który może sądzić za zbrodnie wojenne, czyli morderstwa, gwałty, grabieże – wszystko, co rosyjscy żołnierze robili i robią w Ukrainie. Ale ten sąd nie może rozpatrzyć zbrodni agresji, za które można postawić w stan oskarżenia Władimira Putina i całe najwyższe kierownictwo polityczne Rosji. Mógłby, gdyby Rosja ratyfikowała umowy tzw. Karty rzymskiej, jednak Rosja tego nie zrobiła i nie zamierza – podkreśla Gawrisz.

Czytaj więcej

Putin odpowie za zbrodnię agresji przed MTK? Ekspert: To całkowicie niemożliwe

Dlatego Ukraina wystąpiła z inicjatywą utworzenia specjalnego trybunału. W przygotowaniu umowy pomaga bardzo mocny zespół prawników międzynarodowych. Są w nim Philip Sands, który wcześniej opracował mechanizm pracy międzynarodowego trybunału karnego w Hadze. Jest też Antoine Garapon, szef Francuskiego Instytutu Prawa, który był profesorem prawa prezydenta Macrona. Pomaga także Geoffrey Nice, prokurator, który sądził Slobodana Miloszevicia, oraz Mark Ellis, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników.

– Zbrodnia agresji jest uważana w prawie międzynarodowym za matkę wszystkich zbrodni. To już wystarczający powód do skazania. W tym przypadku wiemy, że tzw. specjalną operację wojskową w Ukrainie nazywamy inwazją na dużą skalę, bo wojna rozpoczęła się w 2014 r., a inwazja na dużą skalę w lutym. Wszystko to zostało zatwierdzone przez Rosyjską Radę Bezpieczeństwa, w skład której wchodzą: Putin, Szojgu, Ławrow, Patruszew, Bortnikow, Miedwiediew i inni. To są pierwsi kandydaci do ukarania za tę zbrodnię – wymienia Gawrisz.

Sąd, który osądzi Putina, tworzą państwa, które podpiszą specjalne porozumienie. Ukraina ma już 11 chętnych. Te państwa zawarły porozumienie wstępne.

– To są wszystkie kraje, które od początku nas wspierały – republiki bałtyckie, Polska, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Rumunia. Ponadto mamy wsparcie Szwajcarii, Islandii, Irlandii i Kanady. Chcemy jednak więcej – całej Unii Europejskiej, USA, Japonii, Australii. A potem będzie otwarty traktat, do którego może dołączyć każdy kraj. Faktyczne ramy czasowe na utworzenie trybunału to rok – dodaje Gawrisz.

Tak więc za rok trybunał przystąpi do pracy, czyli do analizy, która da odpowiedź na pytanie, czy najwyższe kierownictwo polityczne jest winne zbrodni agresji.

– Mamy pewność, że dostaną akty oskarżenia i zostaną wydane międzynarodowe nakazy aresztowania. (…) Wydanie nakazu aresztowania oznacza, że jeśli Putin, Ławrow czy ktokolwiek z rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa znajdzie się w krajach, które przystąpiły do ​​trybunału, zostanie aresztowany i przewieziony tam, gdzie sam trybunał zostanie zlokalizowany. Na razie planujemy, że będzie to Holandia. Będą przetrzymywani w więzieniu ONZ w Hadze.

Jeśli nie zostaną aresztowani, to trybunał i tak ich osądzi. Cywilizowany świat powinien uznać ich za zbrodniarzy wojennych. A wtedy przestaną dla świata istnieć. Nikt się z nimi nie spotka, nikt nie będzie z nimi rozmawiał. Nawet jeśli przybędą do Chin lub Turcji, inspektorzy Interpolu też tam będą i wręczą przed kamerami nakazy aresztowania. A jeśli jakimś cudem trafią do jednego z krajów, które przystąpiły do ​​trybunału, zostaną po prostu aresztowani i wywiezieni do Hagi. Jeżeli udowodni się im winę, otrzymają od 30 lat więzienia do dożywocia za samo rozpoczęcie wojny.

Tak stanowi prawo międzynarodowe.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?